• Základná škola Poľná 1, Veľký Krtíš

        ŠKOLSKÝ PORIADOK

         

        Čl. 1

        Všeobecné ustanovenia

        Základná škola poskytuje základné vzdelanie: zabezpečuje rozumovú výchovu v zmysle vedeckého poznania a v súlade zo zásadami vlastenectva, humanity a demokracie a poskytuje mravnú, estetickú, pracovnú, zdravotnú, telesnú výchovu a ekologickú výchovu žiakov, umožňuje aj náboženskú výchovu a športovú prípravu.

                    Školský poriadok je súhrn pravidiel, ktorými sa riadi každý žiak školy.

        Žiak sa v škole správa slušne, v duchu porozumenia, znášanlivosti a priateľstva, dbá na pokyny pedagogických zamestnancov, podľa svojich schopností sa svedomito pripravuje na vyučovanie a dodržiava školský poriadok

        Žiak sa tak správa aj mimo vyučovania, a to aj počas voľných dní a prázdnin, aby neporušoval zásady spolunažívania a mravné normy spoločnosti a robil česť škole aj sebe.

        Škola sa zväzuje dodržiavať Chartu dieťaťa, Chartu ľudských práv vo vzťahu k žiakom, pedagogickým zamestnancom a všetkým zamestnancom.

        Výchovno-vzdelávací proces rešpektuje Štátny vzdelávací program, Školský vzdelávací program, rámcové učebné plány, inovovaný Štátny vzdelávací program inovovaný Školský výchovný program a platnú legislatívu.

         

        Organizácia vyučovacieho dňa

        1. vyučovací proces sa riadi platným rozvrhom hodín, ktorý schválilo vedenie školy. Rozvrh hodín sú povinní rešpektovať všetci žiaci školy, všetci pedagogickí zamestnanci, správni zamestnanci, rodičia žiakov a všetci návštevníci školy.
        2. Vyučovanie sa začína o 8,00 h a končí sa o 14,25 h.

         

        1. hodina

        2. hodina

        3. hodina

        4. hodina

        5. hodina

        6. hodina

        Obedňajšia prestávka

        7. hodina

        8,00  – 8,45

        8,55 – 9,40

        9,55 – 10,40

        10,45 – 11,30

        11,35 – 12,20

        12,25 – 13,10

        13,10 – 13,40

        13,40 – 14,25

         

        1. Budova školy je otvorená v pracovných dňoch od 5,30 h do 16,30 h.

        Prevádzka školského klubu detí je dopoludnia od 6,00 h do 7,15 h a popoludní od 11,30 h do 16,30 h.

        1. Pred začiatkom vyučovania a počas prestávok je pri vchode a na chodbách pedagogický dozor  podľa harmonogramu.
        2. Vyučovací proces je organizovaný v kmeňových triedach a odborných učebniach, v telocvičniach a iných priestoroch školy a v okolí školy.
        3. Cez veľkú prestávku sa žiaci podľa pokynov pedagogického zamestnanca, ktorý vykonáva dozor, zdržiavajú  v triedach.
        4. Úradné záležitosti (potvrdenia,  žiadosti, a pod. ) môžu žiaci vybavovať denne prostredníctvom  triednych učiteľov a rodičia denne na riaditeľstve školy.
        5. Informácie o prospechu a správaní žiakov podáva rodičom a zákonným zástupcom triedny učiteľ alebo vyučujúci daného predmetu na triednych zasadnutiach rodičov, na konzultačných stretnutiach alebo v popoludňajších hodinách.  Mimo tohto času je rodič alebo zákonný zástupca povinný sa s vyučujúcim vopred dohodnúť sa stretnutí tak, aby nebolo narušované vyučovanie.
        6. Žiaci školy sa počas celého pobytu na vyučovaní a mimo vyučovania v škole i mimo nej, na školských a mimoškolských akciách správajú k pedagogickým zamestnancom, odborným zamestnancom i nepedagogickým  zamestnancom školy úctivo v duchu zásad humanizmu a tolerancie.

         

         

        Čl. 2

        Práva žiakov

        1. Každé dieťa bez jedinej výnimky, bez rozdielu rasy, pohlavia, reči, náboženstva, národného alebo sociálneho pôvodu, majetkového alebo iného postavenia jeho rodiča, má právo na bezplatné vzdelávanie. Vzdelávanie má smerovať k plnému rozvoju ľudskej osobnosti a k posilneniu úcty k ľudským právam a základným slobodám. Každý žiak je sám zodpovedný za svoju činnosť vo vyučovacom procese.
        2. Každý žiak má právo na vzdelávanie zamerané na vývoj jeho osobnosti, rozvoj jeho talentu, rozumových a fyzických schopností.
        3. Žiak má právo byť oboznámený s kritériami, podľa ktorých je hodnotený a poznať v priemernej lehote výsledok hodnotenia.
        4. Žiaci s podpornými opatreniami, ktorí nie sú zariadení do špeciálnych tried, majú právo byť hodnotení ako žiaci s podpornými opatreniami.
        5. Žiak 1. –  9. ročníka ZŠ, ktorý je na konci I. a II. polroka školského roka klasifikovaný  stupňom nedostatočný najviac  z dvoch predmetov, má právo vykonať opravné skúšky.
        6. Rodič žiaka, ktorý má pochybnosti o spravodlivosti klasifikácie v jednotlivých predmetoch na konci I. a II. polroka školského roka, má právo požiadať do 3 dní, odo dňa, keď bolo žiakovi vydané vysvedčenie, o komisionálne preskúšanie.
        7. Žiak má právo na slobodu prejavu v súlade so svojím presvedčením a názormi. Žiaci môžu vyjadrovať svoje názory ústne alebo písomne, a však vyjadrenie vlastných názorov nesmie byť vulgárny ani urážlivý a musí byť v súlade so základnými etickými princípmi a normami.
        8. Každý žiak má právo na ochranu svojho súkromia, ako aj na ochranu svojej rodiny.
        9. Žiak má mať všetky možnosti pre hru a zotavenie, ktoré sledujú tie isté zámery ako vzdelanie.
        10. Žiak má právo na výber budúceho štúdia, resp. povolania.
        11. Žiak má právo zúčastniť sa žiackej samosprávy v rámci triedy.
        12. Žiaci majú právu priemerne využívať školské zariadenie, učebne, pomôcky, knižnicu.
        13. Každý žiak má právo zúčastňovať sa mimo vyučovacích krúžkov a aktivít, pokiaľ s jeho účasťou súhlasí vedúci krúžku a jeho účasť nemá negatívny vplyv na vyučovacie výsledky.
        14. Žiak má právo podľa svojich potrieb využívať pomoc triedneho učiteľa, školského psychológa, výchovného poradcu, koordinátora drogovej prevencie.
        15. Každý žiak má byť chránený pred všetkými formami zanedbania, krutosti a zneužívania.
        16. Žiak má právo plniť povinnú školskú dochádzku v škole, v obvode ktorej má trvalý alebo prechodný pobyt. Na návrh zástupcu žiaka alebo riaditeľa školy môže žiak z osobných dôvodov plniť povinnú školskú dochádzku v inej škole, a to na základe súhlasu riaditeľa školy, ktorú žiak navštevuje.
        17. Žiak má právo na prevedenie do inej školy. Prevedenie do inej školy sa musí prerokovať so zástupcom žiaka.  Ak sa žiak prevádza do inej školy, zašle riaditeľ doterajšej školy škole, do ktorej sa žiak prevádza, dokumentáciu o žiakovi a záznam o jeho správaní a prospechu za neukončené klasifikačné obdobie.

         

        Čl. 3

        Dochádzka žiaka do školy

        1. Žiak je povinný chodiť na vyučovanie pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín. Povinne sa zúčastňuje činností, ktoré organizuje škola v čase riadeného vyučovania.
        2. Žiak má možnosť prihlásiť sa do školského klubu detí, na nepovinné predmety a do záujmového krúžku, ktoré zriadila škola. Pre zaradených žiakov je dochádzka do ŠKD, do záujmových krúžkov a účasť na vyučovaní nepovinných predmetov povinná.
        3. Žiak prichádza do školy oblečený a upravený vhodne, čisto a bez výstredností, aby svojím  zovňajškom  nepropagoval extrémne životné štýly. Zakazuje sa nosiť extravagantné, vyzývavé  oblečenie –  hlboké výstrihy, priesvitné oblečenie, priveľmi krátke sukne, nohavice, odhalené bruchá, tričká s vulgárnymi a extrémistickými nápismi – ani v cudzom jazyku a iné. Nie je povolený piercing, tetovanie, výstredný make-up a účes.
        4. Do školy nenosí predmety, ktoré nebude na vyučovaní potrebovať (hračky, hra, ...). Do školy nenosí klenoty, väčšie sumy peňazí a ďalšie cenné veci , v prípade donesenia –  len na vlastnú zodpovednosť.
        5. Žiak má prísne zakázané užívať a  nosiť do školy cigarety, elektronické cigarety, žuvací tabak, alkohol, omamné látky, drogy alebo iné zdraviu škodlivé veci (energetické nápoje, kofeínové nápoje a pod.), ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie. Žiak má prísne zakázané užívanie alkoholu, cigariet na spoločenských podujatiach usporiadaných školou.

         

        Čl. 4

        Povinnosti žiaka pri príchode do školy

        1. Žiak prichádza do školy v čase od 7,40h, prezuje sa do hygienicky vhodných prezúvok, vrchné oblečenie si uloží do skrine na prízemí a najneskôr 7,50 h zaujme svoje miesto v triede. Za zamknutie skriniek si zodpovedá sám žiak.
        2. Na vyučovanie, ktoré je mimo jeho triedy,  prichádza žiak 3 minúty pred jeho začiatkom. Žiaci čakajú vyučujúceho na mieste,  ktoré im určil.
        3. Na činnosti, ktoré organizuje škola, sa žiaci zhromažďujú na mieste a v čase určenom vyučujúcim a schváleným riaditeľom školy.
        4. Žiaci, korí prídu do školy skôr ako je stanovená doba, sa môžu  zdržiavať v mieste školy len na určenom mieste, a to na chodbe školy a dozor konajúci učiteľ ich vpustí do tried o 7,45h.
        5. Neskorý príchod na vyučovanie musí žiak ospravedlniť u vyučujúceho v triede a u triedneho učiteľa.
        6. Počas vyučovania je zakázané používanie mobilných telefónov, hodiniek a podobných technológií  v zmysle platnej legislatívy. Mobilný telefón (hodinky, tablet) si žiak ráno odloží do skrinky a zamkne si ju alebo ho pred začiatkom vyučovania odovzdá triednemu učiteľovi. Po skončení vyučovania sa naobeduje,  prevezme si mobilný telefón (hodinky, tablet)  od triedneho učiteľa alebo vyberie zo skrinky a odchádza domov.

        Za bezdôvodne neskoré príchody na vyučovanie, ako aj za bezdôvodné vymeškávanie a úteky zo školy môžu byť žiakovi navrhnuté výchovné opatrenia:

        1. Napomenutia triednym učiteľom;
        2. Pokarhanie triednym učiteľom;
        3. Pokarhanie riaditeľom školy,
        4. Znížená známka zo správania (na stupeň 2, na stupeň 3 a na stupeň 4).

        Viď príloha č. 1

         

                                                                               Čl. 5

                                                                     Uvoľnenie žiaka z vyučovania

        1. Žiak, ktorý musí odísť pred ukončením vyučovania, hlási to triednemu učiteľovi a vyučujúcemu predmetu, z hodiny ktorého včaššie odchádza.
        2. Ak sa žiak stravuje v školskej jedálni, neprítomnosť dieťaťa nahlási jeho zákonný zástupca vedúcej školskej jedálne osobne alebo telefonicky (047/4831049) deň dopredu, vo výnimočných prípadoch do 8,00 h rána, toho dňa, kedy bude žiak na vyučovaní neprítomný.

         

             Čl. 6

                                                                   Správanie žiaka na vyučovacích hodinách

        1. Vyučovanie sa začína o 8,00 h vo vopred určených vyučovacích triedach a učebniach.
        2. Na každú vyučovaciu hodinu žiak prichádza včas a pripravený, so všetkými pomôckami podľa rozvrhu hodín.
        3. Triedny učiteľ určí týždenníkov, ktorí nahlásia neprítomných žiakov, prinesie pomôcky, zotiera tabuľu, cez prestávky vetrá, polieva kvety, donesie kriedu, po skončení vyučovania zotrie tabuľu, uloží pomôcky, zatvorí okná.  Po poslednej vyučovacej hodine zodpovedá vyučujúci a služba za vyloženie stoličiek a poriadok v triede.
        4. V prípade, ak si žiak bez závažnejšieho dôvodu neprinesie pomôcky na vyučovanie, môže mu byť udelené niektoré z výchovných opatrení alebo navrhnutá znížená známka zo správania.
        5. Žiak sa počas vyučovania nesmie zdržiavať na chodbách, v šatniach a iných priestoroch školy. Priestory WC navštevuje podľa potreby počas prestávok a vo výnimočných prípadoch i počas vyučovania.
        6. Po zazvonení na vyučovaciu hodinu sedí na mieste určenom podľa zasadacieho poriadku a po vstupe učiteľa do triedy, ako aj pri jeho odchode z hodiny ho pozdraví – postaví sa.
        7. Žiak na vyučovaní sedí slušne, pozorne sleduje učiteľov výklad, odpovede spolužiakov, svedomito a aktívne pracuje, nenašepkáva, neodpisuje a nevyrušuje.
        8. Ak chce odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo opýtať, hlási sa zdvihnutím ruky.
        9. Triedu, učebňu alebo ihrisko môže žiak opustiť len so súhlasom učiteľa.
        10. Ak sa žiak na vyučovanie nepripravil, ospravedlní sa na začiatku vyučovacej hodiny.
        11. Na hodiny telesnej výchovy si žiak nosí kompletný telocvičný úbor a športovú obuv.
        12. Ak žiak nemôže zo zdravotných dôvodov cvičiť, musí vyučujúcemu TV predložiť potvrdenie od lekára.
        13. Súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov je výchova k dopravnej disciplíne.
        14. Škola utvára podmienky na výchovu mimo vyučovania podľa potrieb a záujmov žiakov, na ten účel sprístupňuje priestory, ihriská a telocvičňu.
        15. Žiak je povinný šetriť učebnice,  pomôcky, udržiavať v čistote svoje miesto a všetky spoločenské priestory triedy a školy.
        16. Každý žiak má chrániť pred poškodením  školské zariadenia. Žiak je zodpovedný za spôsobené materiálne škody, tieto musí buď odstrániť alebo finančne uhradiť. Ak sa nezistí vinník, škodu nahradí kolektív triedy. Za vyriešenie vzniknutej situácie zodpovedá triedny učiteľ.
        17. Manipulovať s oknami, roletami, svetelnými vypínačmi, počítačmi a IKT je prísne zakázané.
        18. Nosenie žuvačiek a ich žutie počas vyučovania a prestávok je prísne zakázané.

         

        Čl. 7

                                                       Správanie žiakov počas prestávok

        1. Malé prestávky sú 5 a 10 – minútové a veľká prestávka po druhej vyučovacej hodine trvá 15 minút.
        2. Prestávky využívajú žiaci na oddych, desiatu a prípravu učebných pomôcok. Počas prestávok sa žiaci nenaháňajú, nenakláňajú z okien a nesedia na parapetných doskách.
        3. Cez prestávku chodia určení žiaci pre pomôcky.
        4. Cez malú prestávku odchádzajú z chodieb iba žiaci, ktorí odchádzajú do školskej dielne, do telocvične.
        5. Ak majú žiaci vyučovanie v odborných učebniach vezmú si so sebou potrebnú veci a disciplinovanie sa pred koncom prestávky presunú pred odbornú učebňu.
        6. Počas veľkej prestávky sa žiaci správajú disciplinovane a riadia sa pokynmi dozor konajúceho učiteľa. Dbajú o ochranu svojho zdravia i zdravia spolužiakov.
        7. Je prísne zakázané šikanovanie spolužiakov - zlomyseľné obťažovanie (slovné a fyzické), týranie, prenasledovanie, ponižovanie, zosmiešňovanie, vyhrážanie, nadávanie, vydieranie, krádeže a ubližovanie si navzájom.
        8. V školskej jedálni sa žiaci správajú slušne, nehlučne a podľa pokynov osôb vykonávajúcich dozor. Použité taniere a príbory žiaci nenechávajú  na stole ale odnesú ich na určené miesto. Na obed chodia žiaci po skončení vyučovania – po štvrtej hodine, po piatej hodine a po šiestej vyučovacej hodine, najskôr však o 11,30 h, najpozdejšie o 13,10 h.

         

         

         

        Čl. 8

                                                                  Odchod žiakov zo školy

        1. Pred odchodom z učebne žiak zanecháva svoje miesto upravené podľa pokynov vyučujúceho.
        2. Po ukončení vyučovania upraví triedu, vyloží stoličku, vezme si svoje veci a organizovane podľa pokynov vyučujúceho k šatňovým skrinkám,  kde sa prezuje, oblečenie a opúšťa školskú budovu.
        3. Po skončení vyučovania a krúžkovej činnosti idú žiaci domov. Zdržiavať sa bez dozoru budove školy a jej okolí nie je dovolené.
        4. V triedach, učebniach a šatniach po ukončení vyučovania si žiak nesmie nechať prezuvky, pomôcky ani žiadne iné svoje veci.
        5. Zo ŠKD môže žiak odísť len na písomné vyžiadanie rodiča, v ostatných prípadoch vychovávateľ odovzdáva žiaka rodičovi osobne.
        6. Zo školskej akcie môžu žiaci odísť domov len so súhlasom učiteľa. Akcie, ktoré sa konajú mimo priestorov školy – žiaci prechádzajú s učiteľom do školy a až potom odchádzajú domov.
        7. Žiaci 1. – 4. ročníka, ktorí po skončení vyučovania čakajú na autobusové spoje sa zdržiavajú  na prízemí.

         

        Čl. 9

        Starostlivosť a ochrana zdravia žiakov, bezpečnosť pri vyučovaní a školských akciách

        1. Všetci žiaci sú so zásadami bezpečnosti  ochrany zdravia v škole oboznámení na začiatku školského roka triednym učiteľom. V prípade zvýšeného ohrozenia bezpečnosti a zdravia žiaka pri niektorých činnostiach, sú žiaci oboznámení  s pokynmi na predchádzanie úrazom. Každý žiak je povinný dodržať všeobecné zásady bezpečnosti a ochrany zdravia a rešpektovať usmernenia učiteľov na predchádzanie úrazom.
        2. V prípade úrazu alebo náhleho ochorenia žiak ihneď informuje vyučujúceho, dozor konajúceho učiteľa, alebo najbližšiu dospelú osobu.
        3. Pri úraze alebo nevoľnosti poskytne vyučujúci žiakovi prvú pomoc, pri podozrení na vážnejší úraz alebo onemocnenie zabezpečí škola žiakovi lekársku pomoc. O úraze alebo onemocnení informuje rodiča žiaka. Každý úraz zapíše vyučujúci, ktorý ho zistil do zošit a úrazov. Ak žiak vymešká kvôli úrazu viac ako 3 dni spíše sa Záznam o úraze.
        4. Za bezpečnosť žiaka zodpovedá na vyučovaní vyučujúci v triede. Počas pobytu žiakov a na akciách organizovaných školou zodpovedá za bezpečnosť triedni učitelia a dozor konajúci učiteľa.

        Pedagogický dozor sa vykonáva:

        1. dozor počas prestávok počas celého dňa na chodbách a triedach (od 7,30 h do 13,40 h),
        2. dozor v školskej jedálni počas vydávania obedov (od 11,30 h; od 12,20 h; od 13,10 h).

        Všetci žiaci sú povinní rešpektovať dozor konajúcich učiteľov.

         

        Čl. 10

                                                                   Výchovné opatrenia

        Kritériom na hodnotenie a klasifikáciu správania žiakov je dodržiavanie pravidiel správania podľa vnútorného školského poriadku počas klasifikačného obdobia.

        Hodnotenie a klasifikáciu správania žiakov navrhuje triedny učiteľ po prerokovaní s učiteľmi, ktorí v triede vyučujú.

        (Viď prílohu č. 1)

         

        Riaditeľ školy udeľuje pokarhanie a zníženú známku zo správania po prerokovaní v pedagogickej rade.

        Napomenutie a pokarhanie sa udeľuje pred kolektívom triedy.

        O udelení opatrenia informuje triedny učiteľ preukázateľným spôsobom zákonného zástupcu žiaka. Všetky udelené výchovné opatrenia sa zaznamenávajú v triednom výkaze. (Metodický pokyn č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy, Hodnotenie a klasifikácia prospechu a správania žiakov a opatrenia vo výchove základných a stredných školách § 55 zákona č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov, Interná smernica na hodnotenie a klasifikáciu žiakov).

                                                                               Čl. 11

                                           Práva a povinnosti pedagogických zamestnancov

        Pedagogický zamestnanec má právo :

        1. na rešpektovanie a ochranu svojej osoby a zabezpečenie primeraných podmienok na výkon svojich práv a povinností,
        2. na ochranu výkonu profesie pred neodborným zasahovaním,
        3. účasti na riadení školy prostredníctvom poradných, metodických a samosprávnych orgánov,
        4. na prekladanie návrhov na skvalitnenie výchovno – vzdelávacieho programu školy,
        5. na výber metód a foriem pedagogickej práce v súlade s cieľmi a výchovno – vzdelávacím  programom školy,
        6. na kontinuálne vzdelávanie a výber vlastnej kariérnej cesty v súlade s cieľmi školy a jej smerovaním,
        7. spravodlivé a primerané hodnotenie a odmeňovanie práce v nadväznosti k profesijným štandardom.

         

        Povinnosti pedagogických zamestnancov :

        1. Každý pedagogický zamestnanec je povinný rešpektovať osobnosť žiaka, jeho kladné aj záporné stránky. Nesmie voči žiakovi používať fyzický alebo psychický nátlak, ak použije ochranné opatrenia podľa §58 ods. 3 zákona 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov riaditeľ  bezodkladne privolá zákonného zástupcu žiaka, ktorý za žiaka poberá zodpovednosť. Pedagogický zamestnanec mal by mať na pamäti kontinuitu celého procesu vzdelávania a výchovy. Preberá za žiaka zodpovednosť v škole.  Mimo školy za neho zodpovedá zákonný zástupca.
        2. Svoje správanie usmerňuje podľa platnej školskej legislatívy, svedomito si plní svoje pracovné povinnosti, ktoré vyplývajú z jeho pracovnej zmluvy, resp. riadi sa pokynmi svojich nadriadených. Nie je povinný plniť nariadenie, ktoré je v rozpore s jeho pracovnou náplňou, resp. ZS a Zákonom o verejnom záujme.
        3. Príchody a odchody je povinný zaznamenať v elektronickej knihe dochádzky, oneskorený príchod oznámiť vedeniu školy. Dôvod neprítomnosti oznámi najneskôr do začiatku vyučovania aj telefonicky pani zástupkyni.. V prípade práceneschopnosti, OČR alebo pri inej zákonnej prekážke zo strany zamestnanca, je povinný najneskôr do 48 hodín doručiť doklad potvrdzujúci oprávnenosť jeho neprítomnosti v práci. Pred nástupom na riadnu dovolenku alebo náhradné voľno je povinný vyplniť úradný doklad o čerpaní voľna. Zamestnanec môže byť uvoľnený v pracovnej dobe len so súhlasom riaditeľa školy, resp. v súlade s platnou legislatívou. Porušenie predchádzajúcich ustanovení sa považuje za hrubé porušenie pracovnej disciplíny.
        4. Sleduje oznamy na oznamovacej nástenke v zborovni, oznamy v knihe zastupovaní, rozpis hlavných a náhradných dozorov, mesačný plán práce, zmeny organizácie vyučovania, termínovník hlavných úloh. Vyučovaciu hodinu začína a končí zvonením. Nesmie predlžovať alebo skracovať vyučovanie, oneskorený alebo predčasný odchod z vyučovacej hodiny je  porušením pracovnej disciplíny. Riadne sa zúčastňuje všetkých porád, triednych aktivít, akcií, ktoré vyplývajú z jeho pracovnej náplne,
        5.  Každý vyučujúci, ktorý ma v triede poslednú vyučujúcu hodinu, je povinný nechať triedu čistú a upravenú, žiakov organizovane odvedie ku skrinkám, zodpovednosť poberá službukonajúci zamestnanec. Odchod do telocvične a príchod žiakov z nej je len v sprievode vyučujúceho.  Vyučujúci pred začatím vyučovacej hodiny prekontroluje náradie na ktorom bude so žiakmi cvičiť a zapíše skutočný stav náradia do zošita.
        6. Pedagogický zamestnanec môže odňať žiakovi hračku, prípadne inú vec, ktorá je učebnou pomôckou v záujme ochrany jeho zdravia a narušenia procesu výchovy a vzdelávania. Ak sa jedná o vec, ktorá priamo ohrozuje zdravie žiakov, odňatú vec odovzdá po predvolaní zákonnému zástupcovi žiaka.
        7. V prípade odchodu so žiakmi z budovy školy ( výlet, exkurzia, vyučovacia jednotka v prípade návštevy výstav, divadelného alebo filmového predstavenia , a pod. ), prihlási/odhlási sa služobne elektronicky pri vstupe do zborovne. Pri odchode žiakov do odborných učební ( telocvičňa, počítačová učebňa, učebňa jazykov, dielne ) je vyučujúci povinný, v záujme ochranu majetku triedy a žiakov, uzamknúť kmeňové triedy.
        8. Základnú pedagogickú dokumentáciu nesmie vynášať z budovy.

         

        Triedny učiteľ:

        1. Zabezpečuje organizáciu života v triede. Úzko spolupracuje s ostatnými vyučujúcimi v triede. Podľa potreby organizuje triednickú prácu  - hodinu, robí opatrenia na posilnenie kolektívu , dáva žiakom priestor na ich aktivity. Dbá na dodržanie povinností svojej triedy – prezúvanie, dodržiavanie poriadku v triede a v šatni, kontroluje prácu týždenníkov a dbá nato , aby ich povinnosti boli žiakmi rešpektované.
        2. Vedie celú triednu agendu, zhromažďuje informácie o žiakoch. Podľa potreby vypracuje hodnotenie žiaka.
        3. Denne kontroluje dochádzku žiakov, robí opatrenia proti vymeškávaniu hodín alebo oneskorenému príchodu na vyučovanie. Výchovné problémy rieši  s  výchovným poradcom, školským psychológom a riaditeľstvom školy.
        4. Na spoluprácu s rodičmi využíva predovšetkým triedne aktivity. S rodičmi jedná taktne, z pozície odborníka, chráni záujmy školy, ale i žiaka. Podľa uváženia písomne pozýva rodičov k riešeniu určitého problému, prípadne navrhne pomoc CPP. O stretnutí urobí záznam do tlačiva Pohovor s rodičom a rodič obsah záverov potvrdí podpisom.

         

        Dozor konajúci učiteľ:

        1. Organizuje život pri skrinkách, na chodbách, v triedach pred vyučovaním. Kontroluje aktivity žiakov v týchto priestoroch. Dozor konajúci učiteľ pri skrinkách dohliada na prezúvanie žiakov, nerešpektovanie tejto povinnosti žiaka oznámi triednemu učiteľovi. Zabraňuje neodôvodnenému pohybu žiakov v priestoroch školy. Mimoriadnu pozornosť venuje bezpečnosti žiakov v prípade úrazu zabezpečí okamžite základné ošetrenie, alebo zabezpečí ošetrenie u lekára o situácií oboznamuje zákonného zástupcu.
        2. Riadi sa schváleným rozpisom dozorov, z určeného priestoru odchádza len v nutnom prípade.

         

        Práva a povinnosti zákonného zástupcu:

        Zákonný zástupca má právo vybrať si školu pre svoje dieťa, ktorá poskytuje výchovu a vzdelanie podľa školského zákona, zodpovedajúci schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti.

         

        Práva zákonného zástupcu:

        1. žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole poskytovali žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne a v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania,
        2. oboznámiť sa s výchovno – vzdelávacím programom školy a školským poriadkom,
        3. byť informovaný o výchovno – vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
        4. na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
        5. zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania pri predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy,
        6. byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.

        Povinnosti zákonného zástupcu:

        1. vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelanie v škole a na plnenie školských povinností,
        2. zúčastňovať sa triednych zasadnutí rodičov, svoju neúčasť oznámiť triednemu učiteľovi dieťaťa a dojednať si náhradný termín,
        3. komunikovať s triednym učiteľom elektronicky cez edupage,
        4. rešpektovať predvolania triednym učiteľom/riaditeľom školy a dostaviť sa na pohovor o svojom dieťati,
        5. dodržiavať podmienky výchovno – vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
        6. dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno – vzdelávacie potreby,
        7. informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
        8. nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.

         

                                                                                            Čl. 12

                                                                   Záverečné ustanovenia

        Vnútorný poriadok školy schváli riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade (dňa 23.08. 2023).

        Tento školský poriadok obsahuje  20 príloh:

         

        1. Postup pri uvoľňovaní a ospravedlňovaní žiakov z vyučovania, pri udeľovaní výchovných opatrení za porušovanie školského poriadku školy a neplnenie povinnej školskej dochádzky.
        2. Pohovor so zákonným zástupcom – záznam
        3. Prehlásenie žiaka – dodržiavanie bezpečnosti počas školských akcií
        4. Uvoľnenie žiaka počas vyučovania
        5. Súhlas zákonného zástupcu
        6. Termíny školských prázdnin v danom školskom roku
        7. Osobitné opatrenia v učebniach technickej výchovy
        8. Osobitné opatrenia pri práci na školskom pozemku
        9. Osobitné opatrenia v učebni chémie
        10. Osobitné opatrenia v učebni fyziky
        11. Osobitné opatrenia na hodinách telesnej výchovy
        12. Osobitné opatrenia v učebni informatiky
        13. Školský poriadok školského klubu detí
        14. Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog v školskom prostredí
        15. Prevencia a riešenie šikanovania
        16. Bezpečnosť pri plaveckom výcviku žiakov základných škôl
        17. Bezpečnosť pri lyžiarskom výcviku žiakov
        18. Bezpečnosť v školách v prírode
        19. Bezpečnosť pri organizovaní školských výletov a exkurzií
        20. Plán opatrení pre prípad pandémie chrípky
        21. Záujmové vzdelávanie

         

         

        Tento školský poriadok nadobúda činnosť dňa 1. septembra 2023.

        Dňom schválenia tohto vnútorného poriadku školy sa ruší školský poriadok zo dňa 1. septembra 2021.

         

        Vo Veľkom Krtíši 18. augusta 2023

                                                                                                                  ........................................................................

                                                                                                                                Mgr. Renata Mináriková

                                                                                                                                     riaditeľka školy

         

         

         

         

         

         

        PRÍLOHY (1 – 21)

         

         

         

         

         

        Príloha č. 1

        Postup pri uvoľňovaní a ospravedlňovaní žiakov z vyučovania, pri udeľovaní výchovných opatrení za porušovanie školského poriadku školy a neplnenie povinnej školskej dochádzky.

         

        V zmysle zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov § 153 riaditeľ školy vydá školský poriadok po prerokovaní s orgánmi školskej samosprávy a v pedagogickej rade. Školský poriadok zverejní riaditeľ na verejne prístupnom mieste v škole preukázateľným spôsobom s ním oboznámi zamestnancov, deti a žiakov a informuje o jeho vydaní a obsahu zákonných zástupcov detí a žiakov.

         

        Čl. 1

        Úvodné ustanovenie Metodické usmernenie k vnútornému poriadku školy je súčasťou školského poriadku.

        Je v súlade so:

        1. zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní ( školský zákon ) a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
        2. zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
        3. metodickým pokynom č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy. Metodické usmernenie upravuje postup pri uvoľňovaní a ospravedlňovaní žiakov z vyučovania, pri udeľovaní výchovných opatrení za porušovanie školského poriadku školy a neplnenie povinnej školskej dochádzky v podmienkach základných škôl.
        4. Smernica hodnotenie a klasifikácia žiakov ZŠ

         

        Čl. 2

        Ospravedlnená neúčasť žiaka

         Za ospravedlnenú neúčasť žiaka na výchovno-vzdelávacom procese sa uznáva najmä:

        1. choroba žiaka,
        2. lekárom nariadený dočasný zákaz jeho dochádzania do školy,
        3. mimoriadne nepriaznivé podmienky počasia,
        4. náhle prerušenie premávky prostriedkov hromadnej dopravy,
        5. mimoriadne závažné udalosti v rodine žiaka,
        6. účasť žiaka na reprezentácii školy,
        7. účasť žiaka na zahraničných výmenných a relaxačných pobytoch, exkurziách a pod.  súvisiacich s výchovno-vzdelávacím procesom.

         

        Čl. 3

        Uvoľňovanie žiaka z vyučovania na žiadosť rodiča

        1. Zákonný zástupca môže písomne požiadať triedneho učiteľa o uvoľnenie svojho dieťaťa z vyučovania na 2 dni z rodinných  dôvodov. Písomnú žiadosť podá triednemu učiteľovi, ktorý o tom informuje riaditeľa školy. Triedny učiteľ o chýbaní žiaka informuje osobne aj ostatných vyučujúcich v triede.
        2. Zákonný zástupca môže písomne požiadať riaditeľa školy o uvoľnenie svojho dieťaťa z vyučovania na viac ako 2 dni z rodinných dôvodov. Písomnú žiadosť podá riaditeľovi školy, ktorý o tom informuje triedneho učiteľa. Triedny učiteľ o chýbaní žiaka informuje osobne aj ostatných vyučujúcich v triede.
        3. Vyučujúci žiaka zapisuje do triednej knihy ako chýbajúceho a vymeškané hodiny mu triedny učiteľ ospravedlní. Žiak je povinný si po nástupe do školy doplniť zameškané učivo.

         

         

        Čl. 4

        Uvoľňovanie žiaka na súťaže

        1. Vedomostné a športové súťaže organizované školou, zriaďovateľom príp. inými školami sa sú neoddeliteľnou súčasťou vyučovania.
        2. Počas neprítomnosti vyučujúci žiaka zapíše do triednej knihy ako chýbajúceho, pričom mu triedny učiteľ vykáže 0 vymeškaných hodín. Žiak sa po skončení súťaže v sprievode učiteľa vráti do školy a až potom môže odísť domov. Žiak je zároveň povinný zistiť si domáce úlohy a doplniť si preberané učivo z predmetov, na ktorých sa nezúčastnil.
        3. Učiteľ, ktorý sprevádza žiakov na súťaž, je povinný najneskôr 2 dni pred uskutočnením súťaže predložiť riaditeľovi školy zoznam žiakov, miesto a čas konania príp. iné organizačné pokyny na schválenie.

         

        Čl. 5

        Uvoľňovanie žiaka na lekárske vyšetrenie

        1. Triedny učiteľ môže na základe písomnej alebo osobnej žiadosti zákonného zástupcu uvoľniť žiaka z vyučovacej hodiny na lekárske vyšetrenie, pokiaľ ho nemožno vykonať v čase mimo vyučovania. Ak triedny učiteľ žiaka uvoľní počas vyučovania (nevoľnosť), zákonný zástupca je povinný prísť osobne a podpísať priepustku o tom, že žiaka berie z vyučovania.
        2. Triedny učiteľ ospravedlní 1-dňovú neprítomnosť žiaka písomne zdôvodnenú zákonným zástupcom. Žiak je povinný zistiť si domáce úlohy a doplniť si učivo z predmetov, na ktorých sa nezúčastnil.

         

        Čl. 6

        Neprítomnosť žiaka pre chorobu

        1. V prípade ochorenia sa žiak nezúčastňuje vyučovania a zapisuje sa jeho neprítomnosť do triednej knihy. Zákonný zástupca má povinnosť najneskôr do 3 dní oznámiť triednemu učiteľovi dôvod vymeškania dieťaťa zo školy.
        2. V prípade podozrenia zo záškoláctva triedny učiteľ kontaktuje zákonných zástupcov po dvoch dňoch neprítomnosti žiaka (keď to dovtedy neoznámia).
        3. Ak neprítomnosť žiaka trvá viac ako 5 po sebe nasledujúcich pracovných dní, vyžaduje triedny učiteľ vždy lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný úradný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti v škole. Tento doklad doručí zákonný zástupca triednemu učiteľovi najneskôr do 2 dní od nástupu žiaka do školy.
        4. Zákonný zástupca môže žiaka ospravedlniť maximálne na dobu 5 dni po sebe.
        5. V prípadoch, ak ide o častú neprítomnosť žiaka v škole, môže triedny učiteľ vyžiadať lekárske potvrdenie aj pri kratšej neprítomnosti žiaka.
        6. Žiak je povinný doplniť si učivo z predmetov na ktorých sa nezúčastnil.
        7. Ak je žiak hospitalizovaný v nemocnici, príp. inom zariadení a zúčastňuje sa tam výchovno-vzdelávacieho procesu, do triednej knihy sa nezapisuje. Do poznámky triedny učiteľ zapíše „Žiak je od ..... hospitalizovaný v ........“ Žiak navštevuje školu pri zdravotníckom zariadení od...
        8. V prípade vážneho ochorenia, keď zo zdravotných dôvodov nemôže žiak dochádzať do školy, riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti zákonných zástupcov a vyjadrenia všeobecného lekára pre deti a dorast, rozhodne o individuálnom vzdelávaní. V spolupráci s triednym učiteľom alebo ostatnými pedagógmi zabezpečí jeho vzdelávanie minimálne 2 hodiny týždenne v škole, alebo v domácom prostredí po dohode so zákonným zástupcom.

         

         

         

         

        Čl. 7

        Postup školy v prípade riešenia neospravedlnených hodín

        1. Vyučovacie hodiny, za ktoré žiak neprinesie lekárske alebo rodičovské ospravedlnenie do 2 dní od nástupu na vyučovanie sa evidujú ako neospravedlnené a vyznačia sa v triednej knihe.
        2. Neskoré príchody žiaka na prvú vyučovaciu hodinu ako aj nedovolené opustenie budovy školy počas vyučovania, ale aj bezdôvodná neprítomnosť na kultúrnych, športových a iných aktivitách organizovaných školou počas vyučovania ako aj na triednických hodinách eviduje triedny učiteľ.
        3. Vymeškané hodiny sa mesačne spočítajú a evidujú ako ospravedlnené alebo neospravedlnené hodiny.
        4. Ak počet neospravedlnených hodín presiahne 5 vyučovacích hodín, triedny učiteľ informuje o tejto skutočnosti riaditeľa školy a zákonných zástupcov, pozve ich preukázateľným spôsobom (písomne) na pohovor, z ktorého vyhotoví Záznam o pohovore.
        5. Ak počet neospravedlnených hodín je viac ako 15 h v mesiaci, triedny učiteľ vyplní príslušné oznámenie o zanedbávaní povinnej školskej dochádzky žiaka, ktoré riaditeľ školy pošle obci, v ktorej má žiak trvalé bydlisko a ÚPSVaR vo Veľkom Krtíši.
        6. Za správnosť postupu a vyhotovenia všetkých dokladov zodpovedá triedny učiteľ!

         

        Kritériom na hodnotenie správania je dodržiavanie pravidiel správania žiaka a školského poriadku počas hodnotiaceho obdobia. Správanie žiaka sa hodnotí so zreteľom na vekové osobitosti podľa týchto požiadaviek: pochvaly a ocenenia sa udeľujú za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin. Návrh na udelenie pochvaly alebo iného ocenenia sa prerokuje na pedagogickej rade, opatrenie na posilnenie disciplíny sa ukladá po objektívnom prešetrení za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku, ktoré spravidla predchádza zníženiu stupňa zo správania. Podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z opatrení, najmä napomenutie od triedneho učiteľa, pokarhanie od triedneho učiteľa, pokarhanie od riaditeľa školy.

         

        Čl. 8

        Kritéria na výchovné opatrenia – pochvaly a iné ocenenia

         Návrh na udelenie pochvaly alebo iného ocenenia sa prerokuje v pedagogickej rade. Zaznamenávajú sa do triednych výkazov , v elektronickej podobe cez edupage s odôvodnením.

        1. Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za:
        1. mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy,
        2. záslužný alebo statočný čin,
        3. dlhodobú úspešnú prácu a korektné vzťahy medzi spolužiakmi.

         

        1. Pochvala od triedneho učiteľa sa udeľuje za:
        1. vzornú dochádzku do školy počas školského roka,
        2. za dosiahnutý prospech „prospel s vyznamenaním“ za dané obdobie,
        3. reprezentáciu triedy v oblasti kultúry, športu, vzdelávania a pod.
        4. za 1.-3. miesto v školských kolách olympiád a rôznych súťaží
        5. prácu pre triedny kolektív a podobne.

         

        1. Pochvala od riaditeľa školy sa udeľuje za:
        1. reprezentáciu školy v oblasti kultúry, športu, vzdelávania a pod.
        2. záslužná práca pre školu, v školskom parlamente, v projektoch, zberoch a pod. v priebehu navštevovania základnej školy
        3. študijný priemer 1,00
        4. účasť v celoslovenskom kole súťaží a olympiád
        5. významný spoločenský čin (záchrana života, pomoc starým ľuďom a pod. ) za 1.-3. miesto v okresných a vyšších kolách olympiád a rôznych súťaží.

         

        Čl. 9

        Kritéria na výchovné opatrenia – posilnenie disciplíny

        1. Opatrenie na posilnenie disciplíny žiaka sa ukladá po objektívnom prešetrení za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku, ktoré spravidla predchádza zníženiu stupňa zo správania; podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z opatrení, najmä napomenutie od triedneho učiteľa, pokarhanie od triedneho učiteľa, pokarhanie od riaditeľa školy.
        2. O udelení opatrenia informuje triedny učiteľ preukázateľným spôsobom zákonného zástupcu žiaka. Každé opatrenie sa zaznamená do triedneho výkazu i v elektronickej podobe cez edupage s odôvodnením.
        3. Opatrenia spravidla predchádzajú zníženiu známky zo správania. Pred udelením opatrenia je potrebné previnenie objektívne prešetriť za prítomnosti zákonného zástupcu žiaka. Za jedno previnenie je možné udeliť žiakovi len jedno výchovné opatrenie na posilnenie disciplíny.

         

        1. Napomenutie od triedneho učiteľa sa udeľuje za:
        1. neskoré príchody na vyučovacie hodiny, útek z poslednej vyučovacej hodiny,
        2. nevhodné správanie sa žiakov v triede, alebo na verejnosti,
        3. ojedinelé dopúšťanie sa menej závažných previnení proti školskému poriadku,
        4. menej časté zabúdanie učebných pomôcok  a menej časté neplnenie si základných školských povinnosti (napr. nepísanie si domácich úloh).

         

        1. Pokarhanie od triedneho učiteľa sa udeľuje žiakovi za:
        1. 3 bežné priestupky,
        2. 1 – 2 vymeškané neospravedlnené hodiny,
        3. opakované sa dopúšťanie menej závažných previnení proti školskému poriadku,
        4. narúšanie vzťahov medzi spolužiakmi,
        5. nerešpektovanie pokynov vyučujúcich a zamestnancov školy
        6. opakované nevhodné správanie sa žiakov v triede, alebo na verejnosti
        7. časté zabúdanie učebných pomôcok a časté neplnenie si základných školských povinnosti.

        Pokarhanie od triedneho učiteľa udeľuje triedny učiteľ so súhlasom riaditeľa po prerokovaní v pedagogickej rade.

         

        1. Pokarhanie od riaditeľa školy sa udeľuje žiakovi za:

         

        1. 3 – 6 vymeškaných neospravedlnených vyučovacích hodín,
        2. opakované porušovanie školského poriadku v škole a na verejnosti,
        3. časté narušovanie vyučovacieho procesu,
        4. svojvoľné opustenie vyučovacej hodiny,
        5. 4 – 6 bežných priestupkov.

         

        1. Znížená známka zo správania na stupeň 2 (uspokojivé):

        Žiak porušuje jednotlivé pravidlá školského poriadku, je prístupný výchovnému pôsobeniu a usiluje sa svoje chyby napraviť. Znížená známka sa udeľuje za:

        1. 7 – 14 vymeškaných neospravedlnených hodín,
        2. opakované závažné porušovanie školského poriadku a nerešpektovanie pokynov vyučujúcich,
        3. fyzické napadnutie spolužiaka, agresívne správanie voči žiakom alebo zamestnancom,
        4. krádež v škole a na verejnosti, bez trestného stíhania,
        5. falšovanie úradného dokumentu (ospravedlnenie od rodičov, LV potvrdenie, záznam v ŽK),
        6. priestupok voči zákonu neklasifikovaný ako prečin,
        7. úmyselné poškodzovanie majetku školy,
        8. svojvoľné opustenie výchovno-vzdelávacieho procesu (v škole i mimo školy),
        9. za propagáciu rasizmu, xenofóbie, za prechovávanie drog a iných omamných látok,
        10. 7-10 bežných priestupkov,
        11. 1-3 závažných priestupkov,
        12. hrubý priestupok.

         

        1. Znížená známka zo správania na stupeň 3 (menej uspokojivé):

        Žiak závažne porušuje pravidlá správania a školský poriadok alebo sa dopúšťa ďalších previnení. Znížená známka sa udeľuje za:

        1. 15 - 60 vymeškaných neospravedlnených hodín,
        2. veľmi vážne porušenie školského poriadku,
        3. fyzické napadnutie, ublíženie na zdraví a šikanovanie,
        4. priestupok voči zákonu klasifikovaný ako prečin,
        5. falšovanie úradného dokumentu ako výpis z katalógového listu, vysvedčenie a pod. ,
        6. poškodenie školského majetku s väčším rozsahom škody,
        7. 11 a viac bežných priestupkov,
        8. 5 – viac závažných priestupkov.

         

        1. Znížená známka zo správania na stupeň 4 (neuspokojivé):

        Žiak sústavne porušuje pravidlá správania a školský poriadok, zámerne narúša korektné vzťahy medzi spolužiakmi a závažnými previneniami ohrozuje ostatných žiakov a zamestnancov školy. Znížená známka sa udeľuje za:

        1. 61 a viac vymeškaných neospravedlnených hodín,
        2. priestupok voči zákonu klasifikovaný ako trestný čin,
        3. v týchto prípadoch problém preberá sociálny kurátor a postupuje v zmysle platnej legislatívy.

         

        1. Každé výchovné opatrenia sa zaznamenávajú v triednom výkaze alebo katalógovom liste žiaka.
        2. Pri navrhovaní výchovných opatrení alebo návrhu na zníženú známku zo správania má triedny učiteľ na zreteli, či je zodpovedný za neospravedlnené hodiny žiak, alebo či neospravedlnená dochádzka žiaka do školy nie je spôsobená zanedbávaním starostlivosti o povinnú školskú dochádzku žiaka zo strany jeho zákonného zástupcu.

         

        Čl. 10

        Ochranné opatrenia

        1. Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania vzdelávanie, riaditeľ školy alebo školského zariadenia, okrem špeciálnych výchovných zariadení, môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovno vzdelávacieho procesu a umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca.

        Riaditeľ školy  bezodkladne privolá :

        a) zákonného zástupcu,

        b) zdravotnú pomoc,

        c) Policajný zbor.

        1. Ochranné opatrenie slúži na upokojenie žiaka. O dôvodoch a priebehu ochranného opatrenia vyhotoví riaditeľ školy alebo školského zariadenia písomný záznam.

        Čl. 11

        Priestupky a správne delikty

        Podľa ustanovenia § 5 ods. 12 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve: Zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinnej školskej dochádzky, najmä ak neprihlási dieťa na povinnú školskú dochádzku alebo ak dieťa neospravedlnene vynechá viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci. Priestupky a správne delikty vo veci zanedbávania plnenia povinnej školskej dochádzky prejednáva obec (podľa zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch), v ktorej má zákonný zástupca pobyt. Pri podozrení zo zanedbávania povinnej školskej dochádzky je riaditeľ školy povinný zanedbávanie povinnej školskej dochádzky oznámiť obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt (v súlade s § 5 ods.11 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov). Ak žiak vymešká viac ako 60 vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku, je obec povinná na základe oznámenia riaditeľa školy začať priestupkové konanie v zmysle § 6 v súlade s § 37 a 37a zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. V prípade, ak škola dodržala vyššie uvedený postup a aj napriek prijatým opatreniam sa školská dochádzka žiaka nezmení a žiak vymešká viac ako 100 vyučovacích hodín bez náležitého ospravedlnenia, obec na základe oznámenie riaditeľa školy podáva podnety na trestné stíhanie zákonných zástupcov súvisiace s ohrozovaním mravnej výchovy mládeže v zmysle § 211 ods. 1 písm. d) zákona č. 300/2005 Z. z. (Trestný zákon).

         

         Doplnok k priestupkom

         

        1. Bežné priestupky:
        1. zabúdanie učebných pomôcok,
        2. zabúdanie domácich úloh,
        3. zabúdanie prezúvok, úbor na TŠV a pod.

         

        1. Závažné priestupky:
        1. vyrušovanie na hodinách,
        2. bezdôvodné opustenie školy,
        3. nerešpektovanie príkazov vyučujúcich,
        4. prepisovanie známok,
        5. klamstvo,
        6. podvody,
        7. používanie mobilných telefónov a iných predmetov, ktoré rozptyľujú jeho pozornosť, prípadne ohrozujú zdravie a bezpečnosť ostatných žiakov aj žiaka samotného.

         

        1. Mimoriadne závažné priestupky(hrubé) :
        1. šikanovanie žiakov (fyzické aj psychické),
        2. arogancia, drzé správanie,
        3. fyzické ublíženie,
        4. krádež, fajčenie,
        5. alkohol,
        6. drogy,
        7. ničenie školského zariadenia a pod.

         

         

         

        Čl. 12

        Záverečné ustanovenia

        1. V prípade závažného priestupku alebo závažného porušenia školského poriadku sa nemusí v odôvodnených prípadoch dodržať hierarchia (postup) výchovných opatrení.
        2.  Výchovným opatreniam predchádza prevencia. Každé porušenie školského poriadku sa posudzuje individuálne. Pri riešení porušenia školského poriadku triedny učiteľ úzko spolupracuje so zákonnými zástupcami žiaka, pedagógmi školy, výchovným poradcom, vedením školy, školským psychológom, CPPP, políciou a pod.

         

        Vo Veľkom Krtíši, dňa 18.08. 2023

         

         

                                                                                                      ......................................................

                                                                                                             Mgr. Renata Mináriková

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Príloha č. 2

        POHOVOR s rodičom / zákonným zástupcom

         

        Meno a priezvisko žiaka ............................................................................................ trieda: .............................

        Meno a priezvisko rodiča/zákon. zástupcu .......................................................................................................

        Miesto stretnutia: ZŠ Poľná 1, Veľký Krtíš                           Dňa: ..............................................................

         

        Prítomní: ..........................................................................            ........................................................................

                                                           (zákonný zástupca)                                                                                       (triedny učiteľ)

         

                        ..........................................................................             .......................................................................

                                                           (ďalší prítomní)                                                                                             (ďalší prítomní)

         

        Predmet pohovoru: ............................................................................................................................................

        ..............................................................................................................................................................................

        ..............................................................................................................................................................................

        ..............................................................................................................................................................................

        ..............................................................................................................................................................................

        ..............................................................................................................................................................................

        ..............................................................................................................................................................................

        ..............................................................................................................................................................................

        Dohodnuté opatrenia: .......................................................................................................................................

        ..............................................................................................................................................................................

        ..............................................................................................................................................................................

        ..............................................................................................................................................................................

        .............................................................................................................................................................................

        ..............................................................................................................................................................................

        ..............................................................................................................................................................................

        ..............................................................................................................................................................................

        ..............................................................................................................................................................................

        Svojim podpisom potvrdzujem, že hore uvedený zápis zodpovedá skutočnosti, ktorá sa odohrala pri pohovore v uvedený deň.

         

        .............................................................................    ..............................................................................   ......................................................................

                     podpis zákonného zástupcu                                       podpis triedneho učiteľa                                              podpis prísediaceho

        Príloha č. 3

        P R E H L Á S E N I E

         

        Svojim podpisom potvrdzujem, že som bol(a) pred začiatkom školskej akcie oboznámený(á) so zásadami bezpečnosti  a ochrany zdravia pri preprave na miesto konania akcie a späť. Bol(a) som poučený(á) o dodržiavaní základných hygienických predpisov a zásadách školského poriadku a o možných rizikách a následných opatreniach vo výchove.  Svojim podpisom sa zaväzujem tieto pokyny plniť v plnom rozsahu v priebehu celého podujatia i počas prepravy.

         

        Názov školskej akcie: .................................................................................................................................... Trieda: ...........................

        Dátum konania školskej  akcie: ...........................................  Poučenie vykonal (a): ............................................................................

         

        Meno a priezvisko žiaka

        Podpis žiaka

        1

         

         

        2

         

         

        3

         

         

        4

         

         

        5

         

         

        6

         

         

        7

         

         

        8

         

         

        9

         

         

        10

         

         

        11

         

         

        12

         

         

        13

         

         

        14

         

         

        15

         

         

        16

         

         

        17

         

         

        18

         

         

        19

         

         

        20

         

         

        21

         

         

        22

         

         

        23

         

         

        24

         

         

        25

         

         

        26

         

         

        27

         

         

         

        Vo Veľkom Krtíši, dňa ............................................    Podpis triedneho učiteľa: ...............................................................................

         

         

         

        Príloha č. 4

        Uvoľnenie žiaka počas vyučovania

         

         

        Meno a priezvisko žiaka: .................................................................................................... Trieda: ..................................

         

        Menovaný žiak má dovolené opustiť budovu Základnej školy Poľná 1 vo Veľkom Krtíši dňa .......................................

         

        o ................... hodine z dôvodu:

         
           

         

         

        • náhle zdravotné problémy

        X

         

               
           
             
         

         

        • návšteva odborného lekára                               (dôvod vyznačiť        ) )

         
           

         

        • rodinné dôvody

         
           

         

        • iné

         

        Vyjadrenie učiteľa/triedneho učiteľa: súhlasím - nesúhlasím

         

        Podpis učiteľa: .................................................   Podpis zákonného zástupcu: ................................................................

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Príloha č. 5

        Súhlas zákonného zástupcu so spracovaním osobných údajov v zmysle zákona

        č. 122/ 2013 Z. z. o ochrane osobných údajov

         

        ....................................................................................................................(meno a priezvisko zákonného zástupcu) zákonný zástupca dieťaťa ................................................................................... , žiaka .................... triedy, týmto vyhlasujem, že bez vynucovania si zo strany školy a bez hrozby odmietnutia povinnosti ustanovenej škole zákonom, dobrovoľne súhlasím s poskytnutím mojich osobných údajov a údajov môjho dieťaťa, ktoré škola nevyhnutne potrebuje pri výchovnom a vzdelávacom procese.

        Tento môj súhlas platí po dobu, kedy bude moje dieťa navštevovať Základnú školu  Poľná 1 vo Veľkom Krtíši a nemienim ho odvolať – iba k by došlo k zneužitiu týchto osobných údajov prevádzkovateľom.

        Súhlasím tiež s tým, aby škola spracúvala mnou poskytnuté údaje pre účely vedenia povinnej dokumentácie školy, psychologického vyšetrenia, mimoškolských akcií – školských výletov, školy v prírode, lyžiarskych kurzov, prijímacích pohovorov na stredné školy, testovania 5, testovania 9, údajov na spracovania o profesijnej orientácii žiaka, ktoré súvisia s bežným chodom školy.

        Súhlasím aj so spracovaním fotografií na účely zverejnenia na webovej stránke školy, fb stránke školy, priestoroch školy, školskom časopise, videách školy a regionálnych periodík.

         

        Vo ................................................................., dňa ......................    Podpis zákonného zástupcu: .........................................................

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Príloha č. 6

         

        Termíny školských prázdnin v školskom roku 2023/2024

         

        Prázdniny

        Posledný deň vyučovania pred začiatkom prázdnin

        Termín prázdnin

        Začiatok vyučovania po prázdninách

        jesenné

         

        27. október 2023

        (piatok)

        30. október –

        31. október 2023

        2. november 2023

        (štvrtok)

        vianočné

         

        22. december 2023

        (piatok)

        23. december 2023

        – 7. január 2024

        8. január 2024

        (pondelok)

        jarné

        Banskobystrický kraj, Žilinský kraj, Trenčiansky kraj

        16. február  2024

        (piatok)

        19. február –

        23. február 2024

        26. február 2024

        (pondelok)

        Košický kraj,    Prešovský kraj

        23. február 2024

        (piatok)

        26. február –

        1. marec 2024

        4.  marec 2023

        (pondelok)

        Bratislavský kraj, Nitriansky kraj,

        Trnavský kraj

        1. marec 2024

        (piatok)

        4. marec –

        8. marec 2024

        11. marec 2024

        (pondelok)

        veľkonočné

        27. marec 2024

        (streda)

        28. marec –

        2. apríl 2024

        3. apríl 2024

        (streda)

        letné

        28. jún 2024

        (piatok)

         

        1. júl -- 31. august 2024

        2. september 2024

        (pondelok)

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Termíny školských prázdnin v školskom roku 2024/2025

         

         

        Prázdniny

        Posledný deň vyučovania pred začiatkom prázdnin

        Termín prázdnin

        Začiatok vyučovania po prázdninách

        jesenné

         

        29. október 2024

        (utorok)

        30. október –

        31. október 2024

        4. november 2024

        (pondelok)

        vianočné

         

        20. december 2024

        (piatok)

        23. december 2024

        – 7. január 2025

        8. január 2025

        (streda)

        jarné

        Košický kraj,    Prešovský kraj

        14. február  2025

        (piatok)

        17. február –

        21. február 2025

        24. február 2025

        (pondelok)

        Bratislavský kraj, Nitriansky kraj,

        Trnavský kraj

        21. február 2025

        (piatok)

        24. február –

        28. február 2025

        3.  marec 2025

        (pondelok)

        Banskobystrický kraj, Žilinský kraj, Trenčiansky kraj

        28. február 2025

        (piatok)

        3. marec –

        7. marec 2025

        10. marec 2025

        (pondelok)

        veľkonočné

        16. apríl 2025

        (streda)

        17. apríl –

        22. apríl 2025

        23. apríl 2025

        (streda)

        letné

        27. jún 2025

        (piatok)

         

        28. jún -- 31. august 2025

        1. september 2025

        (pondelok)

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Príloha č. 7

        Osobitné opatrenia v učebniach technickej výchovy

         

        1. Do učebne technickej výchovy smie žiak vstupovať iba v sprievode vyučujúceho.
        2. Žiak je povinný prísť na vyučovanie technickej výchovy v primeranom pracovnom úbore.
        3. Každý žiak má určené svoje pracovné miesto, ktoré bez dovolenia vyučujúceho nemôže meniť.
        4. Do skladu a kabinetu vstupuje žiak iba s jeho súhlasom.
        5. Každý žiak je zodpovedný za nástroje a náradie, ktorými je vybavené jeho pracovisko.
        6. Vyučujúci TCHV a TECH je povinný preukázateľne oboznámiť žiakov so základnými požiadavkami na bezpečnosť práce s ručnými nástrojmi ( kladivá, sekáče, maticové kľúče, skrutkovače, kliešte, pilníky, ručné píly...).
        7. Na začiatku vyučovacej hodiny je žiak povinný skontrolovať si svoje pracovisko, nástroje a náradie. Zistené nedostatky ihneď hlási vyučujúcemu.
        8. Je zakázané pracovať s poškodeným náradím.
        9. Na svojom pracovisku udržuje čistotu a poriadok.
        10. Počas vyučovania každý žiak sleduje výklad vyučujúceho, riadi sa jeho pokynmi a nariadeniami.
        11. Pri praktickej - manuálnej činnosti každý žiak intenzívne pracuje, neruší ostatných spolužiakov a usiluje sa čo najhospodárnejšie využívať svoj pracovný čas.
        12. Žiaci vykonávajú len takú prácu, ktorá im bola pridelená a využívajú len tie nástroje, ktoré im boli určené.
        13. Pri každej práci dodržujú bezpečnostné predpisy. Rešpektujú bezpečnostné pokyny vyučujúceho pri práci s jednotlivými nástrojmi a materiálom:
        1. ostrie nástrojov pri práci musí smerovať vždy od tela a tváre tak, aby žiak nezranil seba ani spolužiaka,
        2. kde je možné používať ochranné pracovné pomôcky, rukavice,
        3. pri práci s farbami, lakmi, moridlami a lepidlami pracuje žiak pri otvorenom okne a po práci je povinní si dôkladne umyť ruky.
        1. Pridelený materiál je žiak povinný využívať hospodárne, neplytvať ním.
        2. Každý žiak je povinný dodržiavať hygienické zásady, a preto nosí so sebou na vyučovanie technickej výchovy hygienické potreby.
        3. Každý žiak má zakázané manipulovať s elektrickým prúdom a strojovým zariadením v učebniach TCHV.
        4. Špeciálne nástroje a náradie vydáva po predchádzajúcom upozornení na bezpečnosť práce s ním vyučujúci.
        5. Úmyselné a svojvoľné poškodenie zariadenia, nástrojov , náradia je povinný nahradiť ten kto škodu zapríčinil.
        6. Každý žiak je povinný nahlásiť každý úraz, drobné poranenie vyučujúcemu, ktorý je povinný poskytnúť poranenému ošetrenie - prvú pomoc a zariadiť ďalšie opatrenia.
        7. Na konci vyučovacej hodiny je žiak povinný očistiť, skontrolovať a uložiť náradie. Ďalej je povinný očistiť svoje pracovisko. Určená služba je povinná urobiť poriadok v odbornej učebni.
        8. Vyučujúci po prekontrolovaní pracoviska odvedie žiakov z učební do tried, resp. do šatní.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Príloha č. 8

        Osobitné opatrenia pri práci na školskom pozemku

         

        1. Žiaci vstupujú na školský pozemok v prítomnosti vyučujúceho a dodržujú jeho pokyny o bezpečnosti pri práci.
        2. Žiaci sú povinní mať na vyučovacej hodine oblečené vhodné pracovné oblečenie, obutú pevnú obuv.
        3. Pri práci s ostrejšími predmetmi používajú kožené rukavice.
        4. Žiaci môžu zdvíhať bremená do max. hmotnosti 10 kg.
        5. Pracovné nástroje sú povinní nosiť ostrou hranou nadol.
        6. Na školskom pozemku počas práce nejedia a nepijú nápoje.
        7. Pri práci sú povinní dbať na bezpečnosť vlastnú i bezpečnosť spolužiakov.
        8. V prípade poranenia sú túto skutočnosť povinní ihneď ohlásiť vyučujúcemu.
        9. Po práci si umývajú ruky.
        10. Hlavný uzáver vody na školskom pozemku kontroluje vyučujúci.
        11. Za stav náradia zodpovedá vyučujúci.
        12. Sklad náradia uzatvára vyučujúci a skontroluje stav náradia, ktoré musí byť očistené a bezpečne uložené.
        13. Žiaci zo školského pozemku zásadne odchádzajú pod vedením vyučujúceho.
        14. Každý žiak je povinný nahlásiť každý úraz, drobné poranenie vyučujúcemu, ktorý je povinný poskytnúť poranenému ošetrenie - prvú pomoc a zariadiť ďalšie opatrenia.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Príloha č. 9

        Osobitné opatrenia v učebni chémie

         

        1. Povinnosťou učiteľa je upozorniť žiakov na bezpečnostné opatrenia a každý žiak je povinný obsah tohto laboratórneho poriadku poznať a dodržiavať ho.
        2. Každý žiak je povinný :
        1. v učebni dodržiavať čistotu a poriadok,
        2. zamestnávať sa pridelenou úlohou,
        3. požívať pracovný odev na laboratórne práce /plášť/, svoju handru na podlahu.
        1. Svojvoľná a nezodpovedná manipulácia s vodou a elektrickým prúdom je zakázaná.
        2. Robiť pokusy, ktoré nie sú predpísané je prísne zakázané.
        3. Pri práci v učebni dbá každý žiak nielen na svoju bezpečnosť, ale aj na bezpečnosť svojich spolužiakov.
        4. Odpadové kyseliny je nutné najskôr zriediť tak, že ich opatrne lejeme do väčšieho objemu vody a len potom ich vylievame do výlevky. Horúce roztoky sa najprv schladia alebo sa zriedia studenou vodou .
        5. V prípade požiaru sa na hasenie zásadne používa piesok alebo hasiaci prístroj s kysličníkom uhličitým
        6. Každý úraz, najmä poranenie očí, treba hlásiť vyučujúcemu.
        7. Pri strieknutí žieraviny do oka, treba na vymytie použiť prúd čistej vody a postihnutého ihneď odviezť k lekárovi.
        8. Po ukončení práce treba uzavrieť vodu a vypnúť elektrický prúd.
        9. Pred ukončením laboratórnych cvičení žiaci sú povinní nahlásiť vyučujúcemu  zistené prípadné závady.
        10. Každý žiak je povinný nahlásiť každý úraz, drobné poranenie vyučujúcemu, ktorý je povinný poskytnúť poranenému ošetrenie - prvú pomoc a zariadiť ďalšie opatrenia.
        11. Vstup do učebne chémie, kabinetu chémie majú žiaci len v sprievode vyučujúceho.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Príloha č. 10

        Osobitné opatrenia v učebni fyziky

         

        1. Žiaci prichádzajú do učebne spolu s vyučujúcim.
        2. Celý školský rok sedí žiak za prideleným laboratórnym stolom, je zodpovedný za poriadok na ňom i za poriadok vo svojom okolí.
        3. Zistené nedostatky, poškodenie stola a ostatného inventára hlásia žiaci učiteľovi na začiatku vyučovacej hodiny.
        4. Žiaci majú na svojom stole zakázané:
        1. uvoľňovať skrutky na elektrický prúd,
        2. uvoľňovať ventily na plyn,
        3. znečisťovať a znehodnocovať stôl so zásuvkami,
        4. nešetrne zaobchádzať s izolovaným elektrickým káblom,
        5. vyberať bezpečnostný kryt so zásuvky elektrického prúdu.
        1. Frontálne pokusy a laboratórne úlohy vykonávajú žiaci podľa pokynov učiteľa.
        2. Do kabinetu fyziky môže žiak vstúpiť len v sprievode učiteľa.
        3. S prístrojmi v rozvodnej siete elektrického prúdu pracuje len učiteľ.
        4. Po skončení hodiny žiaci sú povinní zodvihnúť stoličky na stôl a spoločne pod vedením učiteľa odísť z učebne.
        5. Každý žiak je povinný nahlásiť každý úraz, drobné poranenie vyučujúcemu, ktorý je povinný poskytnúť poranenému ošetrenie - prvú pomoc a zariadiť ďalšie opatrenia.
        6. Po skončení hodiny učiteľ je povinný vypnúť elektrický prúd, uzatvoriť prístroje rozvodnej siete, pomôcky odniesť do kabinetu,  kabinet i učebňu uzamknúť.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Príloha č. 11

        Osobitné opatrenia na hodinách telesnej výchovy

        1. Žiaci sú povinní dodržiavať všetky hygienické, bezpečnostné a poriadkové predpisy, o ktorých boli informovaní na úvodnej hodine telesnej výchovy , čo potvrdili vlastnoručným podpisom.
        2. Úraz, ktorý sa stal žiakovi počas hodiny, je žiak povinný nahlásiť učiteľovi, ktorý úraz ošetrí a zabezpečí ďalšie opatrenia.
        3. Prechod žiakov do telocvične a z telocvične je výlučne s doprovodom učiteľa.
        4. Žiaci sú povinní cvičiť v dohodnutom cvičebnom úbore.
        5. V priestoroch telocvične (i šatne, chodba a kabinet) sa žiaci nesmú zdržiavať bez prítomnosti pedagogického dozoru.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Príloha č. 12

        Osobitné opatrenia v učebni informatiky

         

        Okrem povinností uvedených v o Školskom poriadku , sú žiaci informatiky (počítačová miestnosť) ďalej po vinní:

        1. Prísť na vyučovanie v primeranom oblečení, ktoré by neprekážalo vo vyučovaní.
        2. Do učebne smie žiak vstupovať iba v prezuvkách a v sprievode vyučujúceho. Kabáty a topánky si nechávajú v šatni. Ostatné veci (tašky) si žiak ukladá na určené miesto v učebni. Do učebne je zakázané nosiť predmety ohrozujúce zdravie a bezpečnosť seba aj ostatných spolužiakov (ostré predmety, jedovaté látky.....).
        3. V učebni je zakázané jesť a piť.
        4. Vyučujúci určí každému žiakovi jeho pracovné miesto - počítač. Žiak sa na svoje miesto dostaví bez utekania, miesto si nesmie svojvoľne vymieňať. V prípade, že je na jedno miesto viac žiakov,  je žiak povinný sa časovo podeliť so svojimi spolužiakmi.
        5. Každý žiak je zodpovedný za jemu pridelený počítač. Spôsobenú úmyselnú škodu na zariadení pridelenej výpočtovej techniky je povinný uhradiť zákonný zástupca žiaka.
        6. Žiaci nevyrušujú pri práci svojich spolužiakov neprimeraným hlukom a zbytočným pohybom po učebni.
        7. Žiaci sa pohybujú po učebni opatrne, dávajú pozor na elektrické rozvody, elektrické zásuvky. Nezasahujú do elektrického obvodu počítača. Je zakázané pracovať s poškodeným počítačom.
        8. Žiaci sú povinní nahlásiť každú poruchu počítača alebo príslušenstva. Bez vedomia vyučujúceho nezasahujú do systému počítača ani do jeho mechaniky.
        9. Je zakázané bez súhlasu vyučujúceho používať súkromné USB a iné príslušenstvo na prehrávanie alebo nahrávanie súborov.
        10. Po skončení vyučovacej hodiny žiaci v učebni dôkladne vyčistia priestor okolo počítačov, uložia stoličky, pričom venujú pozornosť elektrickým káblom.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Príloha č. 13

        Školský poriadok školského klubu detí

         

        I. Riadenie a organizácia školského klubu detí

         

        1. Školský klub detí (ŠKD) riadi riaditeľ školy.
        2. Výchovno-vzdelávaciu činnosť organizujú vychovávatelia školského klubu detí v súlade s plánom činnosti .
        3. Riaditeľ školy určuje počet oddelení podľa počtu prihlásených žiakov na pravidelnú dochádzku.
        4. V oddelení ŠKD môže byť zapísaných najmenej 15 a najviac 25 trvalo dochádzajúcich žiakov.

         

        II. Prevádzka ŠKD

        1. ŠKD je v prevádzke spravidla celý školský rok, okrem dní pracovného pokoja a štátnych sviatkov, denne od 6,00 h  do 16,30 h.
        2. Počas školských prázdnin je prevádzka v ŠKD ak sa prihlási najmenej 12 detí.
        3. ŠKD sa riadi režimom dňa, ktorý je súčasťou školského poriadku ŠKD.

         

        III. Zaraďovanie žiakov

        1. Žiaci sa do ŠKD zaraďujú vždy na jeden školský rok, na základe písomnej prihlášky podanej zákonnými zástupcami, zvyčajne podanej do 15. júna predchádzajúceho školského roku. Žiaci 1.ročníka podávajú písomné prihlášky vždy do 15 . septembra príslušného školské ho roku, predbežne pri zápise do 1. ročníka.
        2. O zaradení do ŠKD rozhoduje riaditeľ školy, alebo ním poverený zástupca.
        3. Do ŠKD sa prednostne zaraďujú žiaci nižších ročníkov prihlásených na pravidelnú dochádzku, ktorých rodičia sú zamestnaní.
        4. Žiaci sa do oddelení zaraďujú podľa veku a do záujmových útvarov podľa osobného záujmu o činnosti.

         

        IV. Výchovno-vzdelávacia činnosť

        1. Výchovno-vzdelávacia činnosť ŠKD je zameraná na nenáročnú záujmovú činnosť podľa výchovného programu školského zariadenia zameranú na ich prípravu na vyučovanie a na uspokojovanie a rozvíjanie ich záujmov v čase mimo vyučovania a v čase školských prázdnin.
        2. V čase určenom na prípravu na vyučovanie si žiaci podľa pokynov starostlivo vypracujú úlohy, zopakujú učivo, nevyrušujú ostatných.
        3. Záujmová činnosť sa uskutočňuje spravidla v záujmových útvaroch príležitostného, krátkodobého i dlhodobého charakteru, pričom sa umožňuje žiakom účasť aj na ďalších formách záujmovej činnosti školy.
        4. V oblasti rekreačného charakteru - vychádzkami, výletmi, športom a cvičením umožniť žiakom čo najviac voľného času stráviť pohybom a pobytom na čerstvom vzduchu a takto sa starať o dobrý telesný rozvoj žiakov.
        5. V rámci ŠKD sa organizujú rôzne kultúrne a iné podujatia. Vstupné hradia rodičia.
        6. Súčasťou výchovno-vzdelávacej činnosti ŠKD je stravovanie žiakov. Žiaci prichádzajú do jedálne čistí, slušne sa správajú a správne stolujú. Po skončení obeda celé oddelenie odchádza z jedálne spoločne.
        7. Výchovno-vzdelávaciu činnosť ŠKD vykonávajú pedagogickí zamestnanci – vychovávateľky, vychovávatelia..
        8. Na záujmovú a rekreačnú činnosť ŠKD sa spravidla využívajú aj špeciálne učebne, školské dielne, telocvičňa, plaváreň, ihriská zimný štadión a iné objekty školy a okolia v meste.

         

        V. Dochádzka žiakov

        1. Rozsah dennej dochádzky, spôsob a čas odchodu detí, prípadne záujmovú činnosť mimo ŠKD uvedie rodič na zápisnom lístku.
        2. Zmeny v dochádzke v priebehu školského roku je rodič povinný oznámiť písomne.
        1. Aby sa nenarúšala výchovno-vzdelávacia činnosť, žiak môže byť, ak to nie je na zápisnom lístku uvedené, z ŠKD uvoľnený len na základe písomného oznámenia rodičov po naobedovaní sa.
        2. Žiak, ktorý neodôvodnene a bez písomného ospravedlnenia vynechá dochádzku 7 po sebe nasledujúcich pracovných dní alebo 12 dní v mesiaci, sa vyradí zo zoznamu pravidelne dochádzajúcich žiakov.

         

        VI. Starostlivosť o zdravie a bezpečnosť žiakov

        1. Za bezpečnosť žiakov počas celého pobytu v ŠKD zodpovedá vychovávateľka/vychovávateľ.
        2. Prechod žiakov do ŠKD v rámci školy zabezpečuje vychovávateľka/vychovávateľ, prípadne zastupujúci pedagóg. Žiaci druhého stupňa odchádzajú do ŠKD samostatne.
        3. Ak sú vytvorené oddelenia z viacerých tried, zabezpečuje prechod žiakov, po dohode s vychovávateľkou učiteľ, ktorý má poslednú vyučovaciu hodinu.
        4. Počas konania popoludňajšieho vyučovania povinných i nepovinných predmetov preberajú deti od vychovávateľky do svojej zodpovednosti vyučujúci a po skončení podľa dohody s rodičom dieťa uvoľňujú domov alebo odovzdajú vychovávateľke/vychovávateľovi.
        5. Pri hrách a iných činnostiach je vychovávateľka povinná preukázateľne (zápis do triednej knihy) poučiť žiakov o bezpečnosti .
        6. Pri činnostiach organizovaných mimo objektu ŠKD môže mať vychovávateľka/vychovávateľ najviac 25 detí.
        7. Ak si to vyžaduje náročnosť prostredia alebo výkon činnosti určí riaditeľ školy alebo jej zástupca vyšší počet pedagogických zamestnancov alebo nižší počet detí.
        8. V prípade úrazu poskytne vychovávateľka/vychovávateľ  prvú predlekársku pomoc, oznámi to vedeniu školy, napíše o ňom záznam a zabezpečí ak je potrebné odborné lekárske ošetrenie.
        9. Nosenie drahých a nebezpečných predmetov do ŠKD je zakázané.
        10. Dieťa musí mať hygienické vrecúško a prezuvky.
        11. Žiaci majú mať svoje osobné veci (vrchné ošatenie, prezuvky, topánky...) označené pre prípad odcudzenia.
        12. Straty z uzatvorených priestorov v ŠKD u poisteného žiaka vybavuje vychovávateľka/vychovávateľ v spolupráci s rodičmi, pedagógom povereným poistnou činnosťou na škole a vedením školy.
        13. Pri vychádzkach, výletoch a iných podujatiach mimo objektu ŠKD zodpovedá za deti vychovávateľka/vychovávateľ až do ich rozchodu pred objektom ŠKD.
        14. Z miesta konania môže byť žiak uvoľnený len na základe písomného súhlasu rodičov.
        15. Ak zistí vychovávateľka/vychovávateľ u žiaka teplotu, nevoľnosť upovedomí o tom rodičov.

         

        VII. Príspevok na úhradu za pobyt žiaka v ŠKD

        1. Príspevok za úhradu za pobyt žiaka v ŠKD je 15,- €  mesačne na jedného žiaka v súlade s platným  VZN mesta Veľký Krtíš.
        2. Príspevok na úhradu za pobyt žiaka uhrádza rodič (zák. zástupca) mesačne , vždy do10.  dňa v mesiaci.
        3. Poplatok sa platí nezávisle od času a počtu dní, ktoré dieťa strávi v ŠKD .
        4. Ak rodič odhlasuje dieťa z ŠKD v priebehu mesiaca, nemá nárok na vrátenie alikvotnej čiastky poplatku.
        5. Pokiaľ zákonný zástupca neuhradí stanovený poplatok za pobyt žiaka v ŠKD a boli využité všetky primerané dostupné spôsoby na zabezpečenie úhrady, rozhodne vedenie školy a ŠKD o vyradení dieťaťa z ŠKD.

         

         

         

         

         

         

         

         

        Príloha č. 14

        Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog v školskom prostredí

        1. Žiaci základnej školy nesmú fajčiť, piť alkoholické nápoje, používať a vdychovať omamné látky a drogy, hrať o peniaze a to aj mimo školy.
        2. Je povinnosťou každého žiaka, učiteľa, vychovávateľa i ostatných zamestnancov školy informovať triedneho učiteľa o žiakovi, ktorý fajčí, pije alkohol alebo užíva drogy v školskom prostredí i mimo neho.
        3. Po oznámení uvedenej skutočnosti sa triedny učiteľ diskrétne porozpráva so žiakom o jeho problémoch, o príčinách užívania návykových látok, o ich škodlivosti a o dôsledkoch ich užívania. O pohovore so žiakom urobí zápis do klasifikačného záznamu a v nastavajúcom období venuje žiakovi zvýšenú pozornosť.
        4. Ak žiak v sledovanom období nezmení vzťah k návykovým látkam alebo je triedny učiteľ informovaný druhýkrát, triedny učiteľ na problém upozorní pred triednym kolektívom, žiakovi udelí pokarhanie triednym učiteľom a zabezpečí predvolanie žiaka a upovedomí rodičov.
        5. Ak ani potom nedôjde ku zmene postojov žiaka, triedny učiteľ predvolá rodičov a zorganizuje spoločné stretnutie za účasti výchovnej poradkyne, koordinátorky prevencie drogovej závislosti, ZRŠ a RŠ. Nasleduje pokarhanie žiaka riaditeľom školy a zápis do triedneho výkazu.
        6. Ak ani vtedy žiak nezmení správanie, triedny učiteľ zorganizuje stretnutie, na ktoré pozve oboch rodičov, koordinátorku prevencie drogových závislosti, RŠ, prípadne policajta alebo kurátora. Po prešetrení skutočnosti kolektívny orgán navrhne opatrenia. Riaditeľ školy zabezpečí stretnutie s odborníkom – psychológom lekárom . Žiakovi bude znížená známka zo správania.
        7. Povinnosťou triedneho učiteľa je viesť evidenciu pochvál i priestupkovosti žiakov a o zistených skutočnostiach vhodnou formou informovať na triednických hodinách , spôsob riešenia zaznamenávať v klasifikačnom zázname alebo osobitnom tlačive, pravidelne spolupracovať s rodičmi a o problémoch informovať pedagogickú radu pri riešení výchovných problémov.
        8. Učiteľský dozor v čase prestávok bude vykonávať kontrolu priestorov školy v predmetnej veci, hlavný dôraz klásť na sociálne zariadenia a skryté priestory v areáli školy.
        9. Koordinátor prevencie drogových závislostí zabezpečí výstavku najnovších odborných publikácií, premietanie filmov k problematike, cyklus besied a prednášok s odborníkmi v danej oblasti.
        10. Triedni učitelia minimálne raz polročne, alebo aktuálne podľa potreby budú počas  triednickej práce diskutovať o závislostiach najrôznejšieho druhu (drogy, patologické využívanie voľného času, príslušnosť k spoločensky nežiaducim hnutiam a pod.).
        11. Sporadicky monitorovať správanie sa žiakov na verejných akciách.
        12. Spolupracovať so samosprávou mesta a okolitých obcí na vytváraní preventívnych stratégií a posilňovaní opatrení na znižovanie dopytu po droge v rámci regiónu.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Príloha č. 15

        Prevencia a riešenie šikanovania

        Problematika šikanovania ako jedného z prejavov problémového správania žiakov je faktom. Je nebezpečnou a rozširujúcou sa sociálnou chorobou spoločnosti, ktorej dôsledkom je vážne ohrozovanie zdravia jednotlivcov i skupín. Odborníkmi je prirovnávané k podceňovanej epidémii, či k zákernej chorobe skupinovej demokracie.

        Demokracia v spoločnosti stojí a padá s rovnoprávnosťou vzťahov medzi jej členmi.

         

        Stručná charakteristika šikanovania

        Pre vzťah, ktorý označujeme ako šikanovanie, je typická nerovnováha síl, kedy silnejší pošliapava práva slabšieho, ubližuje cielene a opakovane niekomu, kto sa nedokáže brániť. V škole pod šikanovaním rozumieme akékoľvek správanie žiaka alebo žiakov ( agresor), ktorých zámerom je ublíženie žiakovi alebo žiakom ( obeť ), prípadne ich ohrozenie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a opakované použitie násilia voči takému žiakovi alebo skupine žiakov, ktorí sa z najrôznejších dôvodov nevedia alebo nemôžu brániť. Podstatnými znakmi šikanovania sú: úmysel bezprostredne smerujúci k fyzickému alebo psychickému ublíženiu druhému, útoky agresora sú opakované, pomer síl medzi agresorom a obeťou je nevyrovnaný.

         

        Prejavy šikanovania, reakcie žiakov a príčiny vzniku

        Šikanovanie sa prejavuje v priamej podobe – fyzickými útokmi, urážlivými prezývkami, nadávkami, posmechom, tvrdými príkazmi agresora vykonať určitú vec proti vôli obete, odcudzenie veci a pod. Žiaci v obave so stupňovania šikanovania sa o ňom nezdôverujú ani učiteľom a často ani rodičom. Najčastejšími otázkami sú: Z čoho pramení šikanovanie? V čom hľadať jeho korene? Kto je zaň zodpovedný? V teórii zaoberajúcej sa uvedenými otázkami sa ako príčiny uvádzajú:

         

        Rodina – nedostatočná rodinná výchova, absencia citovej rodinnej atmosféry, zhovievavosť voči agresívnym prejavom detí, „ tvrdá rodičovská výchova ( telesné tresty ), kríza v rodine, rozvodové konanie atď.

        Škola – nedostatočný priestor na správnu sebarealizáciu sa žiakov, „ vnucovanie“ vzorov správania sa žiakom, málo besied so žiakmi, „ anonymita“ žiakov a učiteľov, neprimerané hodnotenie prejavov žiakov atď.

        Učiteľ a žiaci – emocionálne chladné vzťahy vo vyučovaní, nevhodná komunikácia so žiakmi (zosmiešňovanie, ponižovanie, zastrašovanie a vyhrážanie sa žiakom ), nedostatok pozitívnej motivácie, nevyužívanie pochvál, povzbudení, atď.

        Rovesníci a skupiny – napodobňovanie negatívnych vzorov, agresívny žiak má rešpekt ostatných, ktorí sa mu chcú vyrovnať. Pred agresívnym žiakom ostatní ustupujú, často aj dospelí, v skupine sa „stráca zodpovednosť za svoje prejavy, dlhodobejšie šikanovanie spôsobuje, že žiaci sa sním „stotožnia“ , menia k nemu postoje.

        Vplyv médií – filmy, televízia, časopisy, internet ponúkajú množstvo negatívnych vzorov násilného správania sa jednotlivca alebo skupín. Prezentovaná hrôza, utrpenie, násilie, znižujú u žiakov empatiu k iným osobám

         

        Prevencia šikanovania

        • vytvoriť pozitívnu klímu v škole,
        • navodiť úzku spoluprácu medzi školou a rodinou,
        • problém šikanovania riešiť vnútorným poriadkom školy,
        • zvýšiť dozor pedagogických zamestnancov,
        • oboznámiť učiteľov so systémom školy pri šikanovaní,
        • informovať učiteľov o postupe pri podozrení šikanovania,
        • realizovať vzdelávanie v oblasti prevencie šikanovania,
        • spolupracovať s odborníkmi centra vých. a psychologickej prevencie a pedag.- psych. poradňou, (CPPPaP), políciou.

         

        Aké sú nepriame prejavy šikanovania?

        • šikanovaný žiak nechce chodiť do školy,
        • chodí poza školu, domov prichádza neskoro,
        • nemá priateľov,
        • cez prestávky sa zdržiava v blízkosti učiteľov,
        • znižuje sa mu koncentrácia a výkon na vyučovaní,
        • má zničené osobné veci a školské pomôcky,
        • opakovane sa mu „ strácajú“ veci a peniaze,
        • prejavuje sa apaticky, nezúčastnene, smutne a bez nálady,
        • má problémy s verbálnym prejavom, kokce,
        • je konfliktný a náladový, tajnostkársky
        • má modriny, škrabance a tržné rany,
        • odmieta povedať, čo sa mu stalo, uvádza nepravdepodobné vysvetlenie svojho správania.

         

        Kto býva najčastejšie šikanovaný?

        • deti citlivé, tiché, utiahnuté, nepriebojné, slabšie, pomalšie;
        • deti, ktoré sa niečím odlišujú od ostatných – farbou pleti, názormi, vierou, rečou, nejakou telesnou odlišnosťou ,...

         

        Čo môže urobiť učiteľ?

        • prekonzultovať podozrenie šikanovania s výchovným poradcom, učiteľským zborom a riaditeľom školy,
        • porozprávať sa so žiakom, ktorý ja vystavený šikanovaniu,
        • porozprávať sa taktiež s násilníkom,
        • osloviť rodičov – ako obeti, tak aj násilníka, voliť taktný prístup a najmä zachovať dôvernosť informácií,
        • podať návrh, ako situáciu riešiť,
        • vyhľadať individuálnu odbornú pomoc PPP, ÚPSVaR,
        • prijať výchovné opatrenia – napomenutie, pokarhanie, znížiť známku zo správania,
        • pri podozrení na trestný čin kontaktovať príslušný útvar Policajného zboru SR.

         

        Čo robia pedagógovia a rodičia nesprávne:

        -  vyšetrujú obeť spoločne s agresorom,

        -  nedokážu odlíšiť nepravdivé tvrdenia falošných svedkov, ktorých ovplyvnil agresor,

        -  neberú ohľad na traumu a pocity viny obete, často robia bezprostrednú konfrontáciu ,

        -  neberú do úvahy, že medzi obeťou a agresorom často vzniká závislosť, až identifikácia obete s agresorom,

        -  neuvedomujú si, že šikanovaním môže byť nakazená celá trieda ( škola).

        Tieto chyby môžu spôsobiť až taký omyl, že obeť je vyhlásená za agresora.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Príloha č. 16

        Bezpečnosť pri plaveckom výcviku žiakov základných škôl

        Súčasťou vyučovania telesnej výchovy môže byť základný plavecký výcvik. Ak v mieste školy nie sú vhodné podmienky, škola môže organizovať plavecký výcvik dennou dochádzkou alebo formou výchovno-výcvikových zájazdov.

        Plavecký výcvik sa organizuje v rozsahu piatich pracovných dní alebo 20 vyučovacích.

        Plavecký výcvik sa uskutočňuje len vo vyhradenom priestore krytého bazéna alebo kúpaliska do výšky vodnej hladiny 1,2 metra.

        Organizáciu plaveckého výcviku zabezpečuje riaditeľ alebo ním poverený pedagogický zamestnanec.

        Na jedného dospelého cvičiteľa pri výcviku pripadá skupina najviac 8 žiakov.

        Plavecký výcvik v škole vedie pedagogický zamestnanec, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na vyučovací predmet telesná výchova. Odborný dozor a výcvik môže vykonávať aj iný pedagogický zamestnanec s osvedčením o spôsobilosti viesť plavecký výcvik..

        Náklady spojené s plaveckým výcvikom hradí žiakovi jeho zákonný zástupca.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Príloha č. 17

        Bezpečnosť pri lyžiarskom a snoubordovom  výcviku žiakov

        Súčasťou vyučovania telesnej a športovej výchovy môže byť v siedmom ročníku základný lyžiarsky a snoubordový výcvik. Ak v mieste školy nie sú vhodné podmienky, škola môže organizovať lyžiarsky výcvik dennou dochádzkou alebo formou výchovno-výcvikových zájazdov.

        Lyžiarsky a snoubordový výcvik sa koná formou sústredenej päťdňovej, maximálne sedemdňovej výchovno-vzdelávacej činnosti.

        Organizáciu lyžiarskeho a snoubordového výcviku zabezpečuje riaditeľ alebo ním poverený pedagogický zamestnanec.

        Lyžiarsky a snoubordový výcvik vedie pedagogický zamestnanec, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na vyučovací predmet telesná výchova, alebo iný pedagogický zamestnanec s osvedčením o spôsobilosti viesť lyžiarsky výcvik.

        Jedno lyžiarske alebo snowboardové družstvo tvorí najviac 12 žiakov.

        Vedúci lyžiarskeho zájazdu zodpovedá za riadnu prípravu a priebeh zájazdu a za hospodárenie na zájazde.

        Zabezpečuje program zájazdu, riadi prácu lyžiarskych inštruktorov a dbá na dôsledné dodržiavanie denného programu.

        Lyžiarsky inštruktor zodpovedá za výcvik zvereného družstva, zdravie a bezpečnosť jeho členov; podľa pokynov vedúceho zájazdu vykonáva pedagogický dozor.

        Zdravotník sa na lyžiarsky kurz vysiela, ak sa zúčastní zájazdu viac ako 30 žiakov.

        Na lyžiarsky výcvik sa volia len nelavinózne svahy, so sklonom primeraným schopnostiam žiakov. Za bezpečnostne vhodné svahy sa považujú horské svahy v zimných lyžiarskych strediskách, ktoré sú upravované a verejne prístupné. Pri výcviku a cvičení so žiakmi je bezpodmienečne potrebné dodržiavať všeobecné bezpečnostné predpisy. Vedúci lyžiarskeho výcviku (inštruktori) skontrolujú pred začiatkom praktického výcviku výstroj a výzbroj žiakov. Dbajú najmä na používanie bezpečnostného lyžiarskeho viazania, primeraných topánok a na oblečenie primerané poveternostným podmienkam.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Príloha č. 18

        Bezpečnosť v školách v prírode

        Vyhláška MŠ SR č. 204/2015 Z. z.  o škole v prírode.

        Škola môže v súlade so školským vzdelávacím programom a učebným plánom organizovať výchovnovzdelávací proces v škole v prírode na zemí Slovenskej republiky a v zahraničí.

        Zdravotno-vzdelávací pobyt žiakov v prírode možno organizovať v objektoch na to určených alebo v objektoch spĺňajúcich požiadavky podľa osobitného predpisu na území SR, alebo ako ozdravný pobyt žiakov mimo územia SR.

        Organizáciu práce školy v prírode upravuje školský poriadok školy v prírode vypracovaný a schválený jej riaditeľom

        po prerokovaní so zriaďovateľom školy v prírode. V objekte prechodne určenom na organizovanie školy v prírode schvaľuje školský poriadok školy v prírode pedagogický vedúci po dohode s vedúcim objektu.

        Pre žiakov prvého stupňa základnej školy vyučovací proces trvá denne štyri vyučovacie hodiny a pre žiakov druhého trvá denne päť vyučovacích hodín. Vyučovacia hodina trvá 40 minút. Výchovno-vzdelávacia činnosť materských škôl sa uskutočňuje podľa plánu výchovno-vzdelávacej činnosti. Výchovno-vzdelávacia a mimoškolská činnosť škôl sa vzhľadom na poveternostné podmienky uskutočňuje prevažne v prírode. Je zameraná najmä na environmentálnu výchovu, estetickú výchovu, telovýchovnú a rekreačnú činnosť s využitím netradičných metód a foriem práce.

        Do školy v prírode sa prednostne vysielajú žiaci z oblastí, v ktorých znečistené prostredie nepriaznivo vplýva na zdravie detského organizmu, a to spravidla raz za školský rok.

        Ak je škola právnickou osobou, do školy v prírode vysiela žiakov riaditeľ školy.

        Ak je v rámci pobytu detí v škole v prírode organizovaný plavecký výcvik, na jedného pedagóga plaveckého výcviku je najviac osem detí.

        Pobyt žiakov v škole v prírode  pre žiakov:

        1. 1. stupňa ZŠ pripadá na jedného pedagogického zamestnanca najviac 13 žiakov,
        2. 2. stupňa ZŠ pripadá na jedného pedagogického zamestnanca najviac 15 žiakov.

        Vysielajúca organizácia môže umožniť zamestnancom vyslaným do školy v prírode pobyt vlastného dieťaťa vo veku od troch do pätnástich rokov.

        Riaditeľ vysielajúcej školy

        1. zabezpečí písomný súhlas zriaďovateľa na uskutočnenie školy v prírode,
        2. zabezpečí súhlas príslušného orgánu verejného zdravotníctva na organizovanie školy v prírode v objekte,
        3. vydá písomný súhlas na organizovanie školy v prírode,
        4. poverí funkciou pedagogického vedúceho školy v prírode z radov vysielaných pedagogických zamestnancov; ak sú do školy v prírode vysielaní žiaci z viacerých škôl, riaditeľ poverí funkciou pedagogického vedúceho z vysielajúcej školy s najvyšším počtom žiakov,
        5. vypracúva harmonogram práce nadčas pedagogických zamestnancov,
        6. zabezpečí výchovu a vzdelávanie v inej triede pre žiakov, ktorí sa nevysielajú do školy v prírode, vrátane žiakov s problémovým správaním, o ktorých rozhodne riaditeľ vysielajúcej školy,
        7. schváli plán organizačného zabezpečenia školy v prírode,

        Riaditeľ školy, ktorá nie je právnickou osobou, predkladá svojmu zriaďovateľovi na schválenie potrebné doklady súvisiace s organizáciou školy v prírode a prerokuje s ním plán organizačného zabezpečenia školy v prírode, ktorý vypracuje pedagogický vedúci školy v prírode.

        Plán organizačného zabezpečenia školy v prírode obsahuje:

        1. názov a adresu vysielajúcej školy,
        2.  miesto a čas konania školy v prírode s uvedením jej presnej adresy,
        3. menný zoznam zamestnancov vrátane zdravotníka, ktorí sú vyslaní do školy v prírode, a ich pracovné zaradenie s vyznačením počtu interných a externých zamestnancov školy,
        4. pracovné náplne zamestnancov, časový harmonogram služieb zamestnancov vrátane nočných služieb,
        5. počet tried a počet žiakov v triedach,
        6. menný zoznam žiakov s uvedením základných informácií o žiakoch, najmä presnú adresu bydliska, telefónny kontakt na zákonných zástupcov a zástupcov zariadení, dôležité informácie o individuálnych potrebách žiaka,
        7. zabezpečenie bezpečnej dopravy vrátane základných údajov o dopravcovi a presného odchodu do školy v prírode a príchodu späť,
        8. finančné zabezpečenie a spôsob úhrady školy v prírode,
        9. plán výchovno-vzdelávacej činnosti,
        10. denný poriadok  školy a rozvrh hodín žiakov škôl, ktorý zohľadňuje špecifické podmienky školy v prírode,
        11. písomný informovaný súhlas zákonného zástupcu a zástupcu zariadenia s vyslaním žiaka do školy v prírode,
        12. vyhlásenie zákonného zástupcu a zástupcu zariadenia o bezinfekčnosti okolia žiaka.

        Pedagogickému vedúcemu pred odchodom do školy v prírode na základe písomného potvrdenia odovzdá zákonný zástupca žiaka alebo zástupca zariadenia, v ktorom je žiak umiestnený, doklad o zdravotnom poistení žiaka a doklad o zdravotnej spôsobilosti žiaka, ak je škola v prírode organizovaná v zahraničí, odovzdá aj cestovný doklad.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Príloha č. 19

        Bezpečnosť pri organizovaní školských výletov a exkurzií

        Každý školský výlet, exkurzia, výcvikový zájazd, alebo iné hromadné školské podujatie (ďalej len "výlet") musí byť dôsledne pripravený a zabezpečený. Plán organizačných opatrení pripraví triedny učiteľ, alebo poverený pedagogický zamestnanec, ktorý je povinný ho dať na schválenie riaditeľovi školy najmenej 24 hodín pred začiatkom akcie. Odporúča sa dať poistiť žiakov.

        Plán musí obsahovať :

        1. názov a zámer akcie,
        2. termín konania akcie,
        3. trasu a miesto pobytu,
        4. počet účastníkov (žiakov a sprievodcov),
        5. meno vedúceho a počet členov pedagogického zboru,
        6. miesto a hodinu zrazu a návratu,
        7. spôsob dopravy,
        8. program na každý deň,
        9. podmienky stravovania a ubytovania,
        10. bezpečnostné opatrenia.

        Na výletoch sa môžu zúčastniť iba žiaci, ktorých zdravotný stav vyhovuje podmienkam a programu akcie.

        Pedagogickým zamestnancom, ktorí sú poverení vedením výletu sa neodporúča brať so sebou vlastné deti, ak nie sú žiakmi príslušných tried alebo škôl zúčastnených na výlete. Žiakov treba vopred preukázateľne poučiť o celom programe, organizačných opatreniach a primeranom výstroji. Povinnosťou vedúceho je skontrolovať výstroj a vybavenie žiakov. Žiaci sú povinní zobrať si so sebou kartu poistenca.

        Na výlety si školy zabezpečia vyhradené autobusy, alebo oddelenia v železničných vozňoch, ktoré musia byť viditeľne označené. V autobuse musia žiakov sprevádzať najmenej dvaja sprievodcovia. Harmonogram výletu musí umožniť primeranú regeneráciu vodiča a žiakov.

        Pri výletoch do hôr treba postupovať len po označených turistických chodníkoch, nepoužívať skratky a vyhýbať sa letným snehovým poliam. Horolezecké túry so žiakmi sa nepovoľujú. Žiaci môžu používať uzavreté lanovky, otvorené sedačky len od 7. ročníka základných škôl. Pri prechode cez vodnú plochu sa môžu použiť len hromadné verejné dopravné prostriedky.

        Žiaci musia na výlete rešpektovať príkazy vedúceho, inštruktorov, horskej služby a polície. Bez povolenia sa nesmú rozchádzať, vzďaľovať a inak narúšať program. Žiaci, ktorí porušili disciplínu musia ukončiť činnosť a ďalší pobyt vo vode sa im môže zakázať.

        Pre žiakov 1. ročníka až 4 ročníka ZŠ sa organizujú najviac jednodňové výlety a na jedného zamestnanca pripadá najviac 25 žiakov.

        Pre žiakov 5.- 9. ročníka ZŠ sa organizujú 1 – 2  dňové výlety a na jedného zamestnanca pripadá najviac 25 žiakov.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Príloha č. 20

        Plán opatrení pre prípad pandémie chrípky

        Hlavným cieľom plánu je zmierniť zdravotné, sociálne a ekonomické následky pandémie.

        Na dosiahnutie tohto cieľa je potrebné prijať opatrenia v súlade s pandemickým plánom Svetovej zdravotníckej organizácie a Európskej komisie.

        Vymedzenie pojmov

        Stupne intenzity šírenia nákazy sú:

        • sporadický výskyt ochorenia, kedy sa jednotlivé prípady ochorenia vyskytujú roztrúsene, alebo len ojedinele a medzi jednotlivými ochoreniami nie je známa epidemiologická súvislosť,
        • epidemický výskyt ochorenia, kedy nastáva nahromadenie ochorení vyvolaných v pomerne krátkom čase na ohraničenom mieste s rovnakým pôvodcom nákazy,
        • pandemický výskyt ochorenia, kedy prichádza k rozsiahlej epidémii s neurčitým časovým a priestorovým ohraničením s postihnutím veľkého množstva ľudí na rozsiahlom území,
        • endemický výskyt ochorenia, kedy prichádza k ochoreniu určitej časti populácie za normálnych okolností bežnému,
        • exotický výskyt ochorenia, kedy prichádza k ochoreniu, ktoré sa na danom území nevyskytuje.

        Monitorovanie chrípky je sledovanie chorobnosti na chrípku a rozdelenie ochorení v ľudskej populácii.

        Profylaxia je systém opatrení, ktoré majú zabrániť samotnému ochoreniu alebo šíreniu chrípkového ochorenia.

        Jedným z najúčinnejších profylaktických opatrení je očkovanie.

         

        V rámci preventívnych opatrení školy pre prípad pandémie chrípky je potrebné zabezpečiť:

        1. Do 15. novembra v rozsahu jednej vyučovacej hodiny vzdelávanie detí a žiakov so zameraním na:
        • predchádzanie chrípkovému ochoreniu so zameraním na individuálne správanie a správanie sa v kolektíve,
        • základné symptomatické príznaky chrípkového ochorenia,
        • liečba chrípky a správanie sa v čase ochorenia.
        1. Od 15. novembra do 15. apríla nasledujúceho roka monitorovať počet vymeškaných hodín. Ak počet neprítomných detí alebo žiakov prekročí 10% z celkového počtu žiakov, sledovať a vyhodnocovať dôvody neprítomnosti detí a žiakov na výchovno-vzdelávacom procese.
        2. Riaditeľ školy alebo riaditeľ školského zariadenia na požiadanie poskytne informácie podľa odseku 2 zriaďovateľovi školy alebo školského zariadenia.
        3. V období od 15. novembra do 15. apríla nasledujúceho roka vo vyššej miere zabezpečovať v triede

        nasledovné opatrenia:

        • v spolupráci so zákonnými zástupcami detí a žiakov zabezpečiť, aby každé dieťa alebo žiak mal v škole osobitný hygienický balíček, ktorý obsahuje vlastné mydlo, uterák a vreckovky,
        • pedagogickí zamestnanci vykonávajú priebežnej kontroly používania osobitných hygienických balíčkov,
        • zabezpečiť vetranie tried po každej vyučovacej hodine,
        • v záujme zníženia prašnosti prostredia zabezpečiť umytie podláh chodieb školy alebo školského zariadenia, najmenej dva krát denne, a to po začiatku vyučovania a po skončení vyučovania. Raz do týždňa zabezpečiť dezinfekciu podláh.
        • zabezpečiť umytie podláh tried a odborných učební po skončení vyučovania,
        • zabezpečiť izoláciu dieťaťa alebo žiaka od ostatných detí alebo žiakov v prípade podozrenia na chrípkové ochorenie a bezodkladne informovať zákonného zástupcu dieťaťa alebo žiaka,
        • zabezpečiť zvýšenú kontrolu dodržiavania hygienických predpisov týkajúcich sa školského stravovania, najmä so zameraním na osobnú hygienu detí a žiakov.

         

        V čase epidemického výskytu chrípkového ochorenia je potrebné zabezpečiť:

        Ak počet neprítomných detí alebo žiakov z dôvodu ochorenia na chrípku prekročí 15% z celkového počtu detí alebo žiakov, príjmu sa nasledovné opatrenia:

        • po konzultácii s príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva sa môže skrátiť vyučovacia hodinu na 40 minút,
        • zdrží sa organizovania školských výletov, exkurzií, plaveckých výcvikov a ostatných hromadných školských podujatí.

        Ak počet neprítomných detí alebo žiakov z dôvodu ochorenia chrípkou prekročí 20% z celkového počtu detí

        alebo žiakov je potrebné:

        • oznámiť túto skutočnosť príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva,
        • zrušiť všetky záujmové krúžky a mimoškolské aktivity pri prudkom a perspektívnom náraste choroby,
        • na základe odporúčania príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva prerušiť výchovno-vzdelávací proces.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Príloha č. 21

        Záujmové vzdelávanie

        V snahe školy je vytvárať kvalitné a zaujímavé činnosti aj mimovyučovania, ktorými sa má podporiť efektívne využívanie času a množstvo rôznych záujmov žiakov. Škola dbá o to, aby sa žiaci podľa svojich záujmov a schopností mohli zapojiť do činnosti mimo vyučovania počas celého školského roka.

        Záujmové vzdelávanie je činnosť, ktorá sa poskytuje žiakom formou záujmových krúžkov záujmovej činnosti - spontánne záujmové aktivity, súťaže a individuálny prístup v oblasti športu, umenia, vedy a techniky podľa záujmu žiakov a možností školy zabezpečiť túto činnosť v požadovanom rozsahu a kvalite.

        Škola zabezpečuje výchovno - vzdelávaciu činnosť a aktívny oddych žiakov v ich voľnom čase priamo (vlastné aktivity, vlastní zamestnanci).

        Záujmová činnosť žiakov je dôležitou súčasťou komplexnej výchovy a vzdelávania, ktorej poslaním je umožniť žiakom užitočné využívanie voľného času s výchovným pôsobením a zabezpečením primárnej prevencie pred negatívnymi vplyvmi spoločenského prostredia.

        Realizuje sa ako:

        1. výchovná činnosť v ŠKD,
        2. krúžková činnosť.

         

        I.  Prevádzka

        1. Činnosť je prevádzkovaná v priebehu celého školského roka v mimovyučovacom čase aj v čase podľa plánu.
        2. Lokalizácia prevádzky - externé a interné priestory školy alebo iných subjektov podľa náplne činnosti v zmysle legislatívneho a zdravotno - hygienického rámca.
        3. Záujmová činnosť sa riadi režimom, ktorý je súčasťou vnútorného poriadku.

         

        II. Zaraďovanie žiakov

        1. Žiaci sa zaraďujú vždy na jeden školský rok.
        2. O zaradení rozhoduje riaditeľ školy, alebo ním poverený zástupca.
        3. Žiaci sa zaraďujú podľa veku alebo podľa osobného záujmu o činnosti.

         

        III. Výchovno-vzdelávacia činnosť

        1. Záujmová činnosť sa uskutočňuje spravidla v záujmových útvaroch príležitostného,  pričom sa umožňuje žiakom účasť aj na ďalších formách záujmovej činnosti školy.
        2. V oblasti rekreačného charakteru - vychádzkami, výletmi, športom a cvičením umožniť žiakom čo najviac voľného času stráviť pohybom a pobytom na čerstvom vzduchu a takto sa starať o dobrý telesný rozvoj žiakov.
        3. Priama výchovná práca vo vyššie uvedených činnostiach sa prevádza:
        • pravidelne (krúžková činnosť v rozsahu najmenej 60 hodín v školskom roku jednotlivými poskytovateľmi),
        • príležitostne (jednorazové, pravidelne sa opakujúce podujatia, súťaže,  exkurzie)
        • individuálne (vo vzťahu k zdravotne postihnutým a talentovaným žiakom),
        • reprezentačne a súťažne (súťaženie, reprezentovanie, výmena skúseností, projektovanie, spolupráca).
        1. V rámci činnosti sa organizujú rôzne kultúrne a iné podujatia.
        2. Na záujmovú a rekreačnú činnosť sa spravidla využívajú aj učebne, dielne, telocvičňa, plaváreň, ihriská , ...
        3. Jedna hodina záujmového vzdelávania trvá 60 minút.
        4. O účasti žiakov vedie vedúci záznam v predpísanej pedagogickej dokumentácii školy alebo ZÚ.

         

        IV. Dochádzka žiakov

        Rozsah dochádzky, spôsob a čas príchodu a odchodu žiakov sa uvedie na zápisnom lístku (ŠKD). Zmeny v dochádzke v priebehu školského roku je rodič povinný oznámiť písomne.

        V. Starostlivosť o zdravie a bezpečnosť žiakov

        1. Za bezpečnosť žiakov počas celej záujmovej činnosti zodpovedá vedúci  ZÚ.
        2. Presun žiakov v rámci školy zabezpečuje vedúci, prípadne zastupujúci pedagóg.
        3. Pri činnostiach je vedúci povinný preukázateľne (zápis do výkazu, triednej knihy) poučiť žiakov o bezpečnosti
        4. Ak si to vyžaduje náročnosť prostredia alebo výkon činnosti určí riaditeľ školy alebo jej zástupca vyšší počet    

                    vedúcich.

        1. V prípade úrazu poskytne vedúci prvú predlekársku pomoc, oznámi to vedeniu školy, napíše o ňom záznam a

        zabezpečí ak je potrebné odborné lekárske ošetrenie.

        1. Nosenie drahých a nebezpečných predmetov je zakázané.
        2. Žiak musí mať hygienické vrecúško, prezuvky a primerané či vyžadujúce oblečenie.
        3. Straty z uzatvorených priestorov u poisteného žiaka vybavuje vedúci v spolupráci s rodičmi, pedagógom povereným poistnou činnosťou na škole a vedením školy.
        4. Pri vychádzkach, výletoch a iných podujatiach mimo objekt zodpovedá za žiakov vedúci až do ich rozchodu
        5. Z miesta konania môže byť žiak uvoľnený len na základe písomného súhlasu rodičov.
        6. Ak zistí vedúci u žiaka teplotu, nevoľnosť upovedomí o tom rodičov.

         

        VI. Vzdelávací poukaz

        • Vzdelávací poukaz predstavuje osobitný ročný príspevok štátu na záujmové vzdelávanie pre žiakov základnej školy.
        • Žiak má v danom školskom roku nárok iba na jeden vzdelávací poukaz a môže ho poukázať iba jednému poskytovateľovi záujmového vzdelávania.
        • Poukaz je neprenosný.

        Vzdelávací poukaz obsahuje:

        1. identifikačné údaje o držiteľovi poukazu,
        2. údaje o škole, ktorá poukaz vydala,
        3. poučenie.
        • Škola vydá každému žiakovi vzdelávací poukaz na začiatku školského roka (do 10.septembra). Prevzatie potvrdí svojim podpisom zákonný zástupca žiaka. Je neprenosný, použiť ho môže len žiak, na ktorého meno je vystavený.
        • Najneskôr do 25. septembra sa musí rodič rozhodnúť pre jeden konkrétny krúžok a vzdelávací poukazom odovzdať inštitúcii, ktorá ho ponúka. Môže ísť o školu, ktorú dieťa navštevuje, o inú školu alebo o niektoré zo školských zariadení (školské kluby detí, centrá voľného času). Záujmová činnosť musí trvať najmenej 60 hodín za školský rok.  Žiak nie je povinný vzdelávací poukaz prevziať ani využiť. V takomto prípade však peniaze zostávajú v štátnom rozpočte. Nie je možné, aby ich škola rodičovi alebo samotnému žiakovi vyplatila.

         

         

         

         

         

        Vo Veľkom Krtíši, dňa 18. 08. 2023

         

         

                                                                                                                  ....................................................................                                                                                                                              Mgr. Renata Mináriková